خانه / مطالب و دانستنی ها / چهره ها / آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت | بیوگرافی ایت الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت | بیوگرافی ایت الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

فوت آیت‌الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

بیوگرافی آیت‌الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی از بزرگان برجسته حوزه علمیه و مرجع تقلید شیعیان که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان لاله تهران بستری شد.
آیت الله موسوی در سال ۸ بهمن ۱۳۰۴ در شهر اردبیل در روز تولد امام‏ علی علیه السلام ، در خانواده‏‌ای روحانی متولد شد. پدرشان از روحانیون محترم بودند که به جهت مخالفت با سیاستهای ضد مذهبی رضا شاه، سال‌ها زیر فشار مامورین حکومتی به سر برده و از جمله حدود سه سال در منزل خود به صورت محبوس زندگی می‌کردند.

تحصیلات آیت‌الله موسوی
ایشان تحصیلات خود را تحت نظر پدر آغاز نمودند و تا سن ۱۸ سالگی در زادگاه خود ادبیات فارسی، ریاضیات، مقدمات و بخشی از دروس سطح حوزوی را فراگرفتند.در سال ۱۳۲۲ به قم مهاجرت کردند و در حوزه علمیه به تحصیل مشغول شدند و باقی دروس سطح را نزد اساتیدی چون حضرات آیات گلپایگانی،
سید احمد خوانساری، میرزا مهدی مازندرانی و سلطانی فرا گرفتند و سپس در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات بروجردی، سید محمد داماد و حجت کوه‌کمری حاضر شدند و همزمان، به تدریس دروس سطوح عالی پرداختند. در سال ۱۳۲۴ برای استفاده از حوزه علمیه نجف اشرف، به عراق عزیمت کردند و در آن شهر به مدت دو سال در دروس حضرات آیات عظام خویی و حکیم و شیرازی حاضر شدند.

اغاز سیاست
آیت الله موسوی اردبیلی از اوان جوانی به همراه تحصیلات حوزوی خود، مجدّانه در فعّالیت‌های اجتماعی و سیاسی شرکت می‌کردند. خطابه‌های پرشور او در مساجد شهرهای مختلف از جمله ارومیه، همدان، اردبیل، بابل، بندر انزلی در طول سال‌های دهه‌های ۲۰ و ۳۰ در ایجاد تحرّکات سیاسی و اجتماعی آن شهرها، تاثیر بسیاری برجای گذاشت.

علت فوت ایت الله موسوی اردبیلی

 

درباره ی jazab98.ir

همچنین ببینید

بیوگرافی احمد عزیزی

بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب

بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب بیوگرافی احمد عزیزی