خانه / مطالب و دانستنی ها / چهره ها / آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت | بیوگرافی ایت الله موسوی اردبیلی
آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت | بیوگرافی ایت الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

فوت آیت‌الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی درگذشت

بیوگرافی آیت‌الله موسوی اردبیلی

آیت‌الله موسوی اردبیلی از بزرگان برجسته حوزه علمیه و مرجع تقلید شیعیان که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان لاله تهران بستری شد.
آیت الله موسوی در سال ۸ بهمن ۱۳۰۴ در شهر اردبیل در روز تولد امام‏ علی علیه السلام ، در خانواده‏‌ای روحانی متولد شد. پدرشان از روحانیون محترم بودند که به جهت مخالفت با سیاستهای ضد مذهبی رضا شاه، سال‌ها زیر فشار مامورین حکومتی به سر برده و از جمله حدود سه سال در منزل خود به صورت محبوس زندگی می‌کردند.

تحصیلات آیت‌الله موسوی
ایشان تحصیلات خود را تحت نظر پدر آغاز نمودند و تا سن ۱۸ سالگی در زادگاه خود ادبیات فارسی، ریاضیات، مقدمات و بخشی از دروس سطح حوزوی را فراگرفتند.در سال ۱۳۲۲ به قم مهاجرت کردند و در حوزه علمیه به تحصیل مشغول شدند و باقی دروس سطح را نزد اساتیدی چون حضرات آیات گلپایگانی،
سید احمد خوانساری، میرزا مهدی مازندرانی و سلطانی فرا گرفتند و سپس در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات بروجردی، سید محمد داماد و حجت کوه‌کمری حاضر شدند و همزمان، به تدریس دروس سطوح عالی پرداختند. در سال ۱۳۲۴ برای استفاده از حوزه علمیه نجف اشرف، به عراق عزیمت کردند و در آن شهر به مدت دو سال در دروس حضرات آیات عظام خویی و حکیم و شیرازی حاضر شدند.

اغاز سیاست
آیت الله موسوی اردبیلی از اوان جوانی به همراه تحصیلات حوزوی خود، مجدّانه در فعّالیت‌های اجتماعی و سیاسی شرکت می‌کردند. خطابه‌های پرشور او در مساجد شهرهای مختلف از جمله ارومیه، همدان، اردبیل، بابل، بندر انزلی در طول سال‌های دهه‌های ۲۰ و ۳۰ در ایجاد تحرّکات سیاسی و اجتماعی آن شهرها، تاثیر بسیاری برجای گذاشت.

علت فوت ایت الله موسوی اردبیلی

 

مطلب پیشنهادی

بیوگرافی احمد عزیزی

بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب

بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب بیوگرافی احمد عزیزی