خانه / مطالب و دانستنی ها / ایا میدانید / ایین چک چکو در چه زمانی برگزار می شود
ایین چک چکو در چه زمانی برگزار می شود

ایین چک چکو در چه زمانی برگزار می شود

ایین چک چکو در کی برگزار میشود

زمان برگزاری ایین چک چکو

ایین چک چکو در چه زمانی برگزار می شود

ایین چک چکو در چه زمانی برگزار میشود

در عصر عاشورای هر سال در استهبان مراسم عزاداری ویژه ای برگزار می شود که به آن “چک چکو” می گویند.این مراسم در سراسر ایران منحصر به فرد است.این رسم در حقیقت شکلی نمادین از اتفاقی بود که بنا بر روایات پاره ای از مورخین، در عصر عاشورا، پس از شهادت سرور آزادگان و یارانش افتاده بود.

چک چکو آیینی است که در ظهر عاشورای حسینی مردم در میدان اصلی شهر جمع شده با حرکتی هماهنگ دو قطعه چوب یا سنگ را به یکدیگر می کوبند و بصورت دوار به عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله علیه السلام می پردازند. پس از آن در دایره ها ی متحد المرکز به سینه زنی پرداخته که اصطلاحا (سینه دوری) نامیده می شود.

در این آیین که سال ۸۸ در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد، عزاداران دو قطعه سنگ یا چوب تراش خورده را در دست می گیرند و بر اساس ریتم آهنگین نوحه‌ی مرثیه خوان،دست ها را بالای سر می برند و دو بار پشت سر هم سنگ ها را به هم می کوبند.

در ادامه هم‌زمان با ریتم نوحه، به حالت تعظیم خم می شوند و سنگ ها را در میان پاها دو بار پشت سر هم به هم می کوبند و باز می ایستند و سپس به صورت هماهنگ یک گام به جلوو یک گام به عقب بر می دارند و دوباره همین حرکت را انجام می دهند.

عزاداران مدام به صورت دوّار و با ریتمی خاص حول مرثیه خوان که در مرکز دایره ایستاده می چرخند و دَم یا بیت اول نوحه با مضمون “این دل تنگم عقده ها دارد/ گوییا میل کربلادارد” را تکرار می‌کنند و به عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله (ع) می پردازند

 

مطلب پیشنهادی

کاردستی فرفره | اموزش درست کردن فرفره برای کاردستی

کاردستی فرفره | اموزش درست کردن فرفره برای کاردستی

کاردستی فرفره | اموزش درست کردن فرفره برای کاردستی ساختن کاردستی فرفره