خانه / مطالب و دانستنی ها / شولا به چه معناست
شولا چه معناست

شولا به چه معناست

معنی شولا چیست

شولا یعنی چه

شولا چه معناست

شولا به چه معناست | لباس گران

شولا لباس پشمی بلندی برای چوپان‌ها در شب‌ها به شمار می‌رود. چوخا به‌عنوان استر درونی شولا به کار می‌رفت. کردک: مانند شولا مورداستفاده چوپان‌ها است.

بوشلوق: تن‌پوشی با آستین‌بلند نمدی است که مورداستفاده چوپان‌ها قرار می‌گیرد. پستک: تن پوش نمدی و کوتاه‌تر از شولا و بوشلوق، شبیه جلیقه ساده و گشاد اما نمدی است. دستکش: بیشتر در نقاط کوهستانی مورداستفاده است جنس آن یا از پشم بره تازه متولدشده و یا از الیاف پست‌تر بود و به آن‌ها پنج انگلیسی (پنج انگشتی) و یک انگلیسی (یک انگشتی) می‌گفتند.

پاپوش مردان

جرب: جوراب ویژه چوپان‌ها بود. انواع کران‌تری از آن نیز با عنوان‌های رنگ رشت و آق‌بانو وجود داشت. نوع دیگر آن را گردن جرب می‌گفتند. و بافت ساده و یکرنگ داشت. کوش: مردم نواحی کوهستانی گیوه به پا می‌کردند. گروهی نیز گیوه کرمانشاهی که از نخ ابریشمی با الیاف زیبا و کف چرم یا کائوچو بود، می‌پوشیدند. صندل‌های با کف نازک از چوب افرا یا ملیچ را چو کوش می‌گفتند.

شیخی کوش: کفشی از چرم و به شکل نعلین که اغلب مورداستفاده روحانیون قرار می‌گرفت. چوموشک یا چموشک: کفشی با کفی از چرم گاو و پاشنه نعل آهنی که تا مچ پا بود و در همه فصول استفاده می‌شد. چاروق: سنتی‌ترین کفش این ناحیه که معمولاً باپاتوئه استفاده می‌شود و جنس آن چرم و دارای بندهای بلند برای بستن دور پا است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان احیای لباسهای محلی می‌تواند عاملی برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف باشد و اکنون این لباسها یا در کنج صندوقچه‌ها هستند و یا تن پوشش عروسکهای تزیینی شده‌اند.

بسیاری از اقوام مختلف کشور در مازندران زندگی می‌کنند که هرکدام پوشش و البسه مختص قوم خود را دارند و کاربردی کردن طرح‌ها و نقوش البسه محلی و سنتی در مدل لباس‌های امروزی و تشویق و ترغیب بانوان به استفاده از این نوع پوشش می‌تواند، استفاده از این پوشاک را ترویج دهد.

در حال حاضر به دلیل تبلغات وسیع، گسترش شهرنشینی و زندگی صنعتی، بسیاری از دست بافته‌های سنتی و پرپیشینه صنایع دستی و البسه محلی مازندران کاربرد خود را به عنوان تن پوشش از دست داده‌اند و در کنج صندوقچه‌ها خاک می‌خورند

شولا چه معنایی دارد

مطلب پیشنهادی

چند توصیه پزشکی درباره تغذیه

چند توصیه پزشکی درباره تغذیه

تغذیه همواره بخش مهمی از زندگی انسان بوده است که علاوه بر تامین نیازهای مورد …