خانه / مطالب و دانستنی ها / شولا به چه معناست
شولا چه معناست

شولا به چه معناست

معنی شولا چیست

شولا یعنی چه

شولا چه معناست

شولا به چه معناست | لباس گران

شولا لباس پشمی بلندی برای چوپان‌ها در شب‌ها به شمار می‌رود. چوخا به‌عنوان استر درونی شولا به کار می‌رفت. کردک: مانند شولا مورداستفاده چوپان‌ها است.

بوشلوق: تن‌پوشی با آستین‌بلند نمدی است که مورداستفاده چوپان‌ها قرار می‌گیرد. پستک: تن پوش نمدی و کوتاه‌تر از شولا و بوشلوق، شبیه جلیقه ساده و گشاد اما نمدی است. دستکش: بیشتر در نقاط کوهستانی مورداستفاده است جنس آن یا از پشم بره تازه متولدشده و یا از الیاف پست‌تر بود و به آن‌ها پنج انگلیسی (پنج انگشتی) و یک انگلیسی (یک انگشتی) می‌گفتند.

پاپوش مردان

جرب: جوراب ویژه چوپان‌ها بود. انواع کران‌تری از آن نیز با عنوان‌های رنگ رشت و آق‌بانو وجود داشت. نوع دیگر آن را گردن جرب می‌گفتند. و بافت ساده و یکرنگ داشت. کوش: مردم نواحی کوهستانی گیوه به پا می‌کردند. گروهی نیز گیوه کرمانشاهی که از نخ ابریشمی با الیاف زیبا و کف چرم یا کائوچو بود، می‌پوشیدند. صندل‌های با کف نازک از چوب افرا یا ملیچ را چو کوش می‌گفتند.

شیخی کوش: کفشی از چرم و به شکل نعلین که اغلب مورداستفاده روحانیون قرار می‌گرفت. چوموشک یا چموشک: کفشی با کفی از چرم گاو و پاشنه نعل آهنی که تا مچ پا بود و در همه فصول استفاده می‌شد. چاروق: سنتی‌ترین کفش این ناحیه که معمولاً باپاتوئه استفاده می‌شود و جنس آن چرم و دارای بندهای بلند برای بستن دور پا است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان احیای لباسهای محلی می‌تواند عاملی برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف باشد و اکنون این لباسها یا در کنج صندوقچه‌ها هستند و یا تن پوشش عروسکهای تزیینی شده‌اند.

بسیاری از اقوام مختلف کشور در مازندران زندگی می‌کنند که هرکدام پوشش و البسه مختص قوم خود را دارند و کاربردی کردن طرح‌ها و نقوش البسه محلی و سنتی در مدل لباس‌های امروزی و تشویق و ترغیب بانوان به استفاده از این نوع پوشش می‌تواند، استفاده از این پوشاک را ترویج دهد.

در حال حاضر به دلیل تبلغات وسیع، گسترش شهرنشینی و زندگی صنعتی، بسیاری از دست بافته‌های سنتی و پرپیشینه صنایع دستی و البسه محلی مازندران کاربرد خود را به عنوان تن پوشش از دست داده‌اند و در کنج صندوقچه‌ها خاک می‌خورند

شولا چه معنایی دارد

مطلب پیشنهادی

رفتارهای نامناسب در سفر با هواپیما

رفتارهای نامناسب در سفر با هواپیما

این روزها و به لطف خطوط چرند رخیص اهمیت اعتبار که رفتن از سقف ای …