خانه / مطالب و دانستنی ها / مثلي فارسي درباره رشوه دادن
مثلي فارسي درباره رشوه دادن

مثلي فارسي درباره رشوه دادن

مثلي فارسي در مورد رشوه دادن

ضرب المثل درباره رشوه دادن

مثلي فارسي درباره رشوه دادن

مثلي فارسي درباره رشوه دادن

این ضرب المثل کنایه از رشوه دادن است. برای رشوه دادن اصطلاحات زیادی وجود دارد که از همه معروفتر همین «سبیل چرب کردن» است و «خر کریم را نعل کردن».
در گذشته سه نوع سبیل معمول بوده است. سبیل جخماقی (یا سبیل داگلاسی)، سبیل کلفت و سبیل گنده.
سبیل چخماقی سبیلی بوده که دنباله هایش به سمت بالا برگشته باشد و چون هنرپیشهء قدیمی و معروف به اسم داگلاس فربنکس هم چنین سبیلی داشت به سبیل داگلاسی هم معروف شد.
سبیل کُلُفت به سبیلی گفته میشود که انبوه است ولی نوکهایش برنگشته است.
سبیل گُنده هم به سبیلهای کلان و بلند مانند سبیل دراویش گفته میشود که روی دهان را هم میپوشاند.

مثلي فارسي  رشوه دادن

برخی سلاطین و بزرگان گذشته معتقد بودند که سبیل هرقدر پرپشت تر و متراکم تر باشد بر ابهت و جلال و جبروتشان می افزاید. البته پس از ظهور اسلام از اهمیت سبیل کم شد و بر اهمیت ریش اضافه شد تا زمان صفویه.
در دوران صفویه اهمیت سبیل دوباره رونق پیدا کرد و سلاطین صفویه که خود را اهل عرفان و تصوف میدانستند غالباً سبیلهای چخماقی و کلفت میگذاشتند.
کسانی که سبیل چخماقی و کلفت داشتند مجبور بودند روزانه چندین بار به نظافت و آرایش آن بپردازند وگرنه سبیلشان از حالت نوک سر بالا خارج میشد و به اصطلاح آویزان میشد (اصطلاح سبیل آویزان شدن نیز به کسی اطلاق میشود که ناراحت و پکر و شکست خورده است).
به همین منظور برای آنکه سبیل جلا و زیبایی خود را حفظ کند آن را چرب میکردند و با دست مالش میدادند.
خواجه رشیدالدین فضل الله در کتاب خود راجع به سبیل چنگیزخان هم نوشته و گفته او را عادت بود که از میوه ای خاص و موم سبیل خود را روغنی میکرد…
سران و ثروتمندان همیشه افرادی را برای چرب کردن سبیل خود همراه داشتند. کار سبیل چرب کن این بود که در مواقع معین و قبل از مراسم رسمی و مهمانیها دست بکار میشد و با چربی مخصوصی سبیل را جلا میداد و در ازای کار خود دستمزدی به عنوان انعام دریافت میکرد.
عبدالله مستوفی در کتاب «زندگانی من» راجع به مظفرالدین شاه چنین میگوید:‌ « مظفرالدین شاه در سفر اروپا مردی را به اسم ابوالقاسم خان همراه داشت که در مواقع معین سبیل او را چرب میکرد و جلا میداد. وقتی سبیل شاه چرب میشد و از زیبایی و ابهت آن به طرب می آمد، اطرافیان موقع را مغتنم شمرده، هر تقاضایی داشتند می نمودند، زیرا میدانستند شاه سر کیف است و تقاضاهایشان را برخواهد آورد.»
به این ترتیب بود که اصطلاح سبیلش را چرب کردن، کم کم رایج شد.
در گذشته مقصود از این اصطلاح اخاذی کردن از صاحب سبیل بود ولی امروزه بیشتر به عنوان رشوه دادن بک

مطلب پیشنهادی

رفتارهای نامناسب در سفر با هواپیما

رفتارهای نامناسب در سفر با هواپیما

این روزها و به لطف خطوط چرند رخیص اهمیت اعتبار که رفتن از سقف ای …