خانه / فرهنگ و هنر / بیوگرافی / عبدالرضا اکبری، بازیگری برای همه نسل ها
عبدالرضا اکبری، بازیگری برای همه نسل ها
عبدالرضا اکبری، بازیگری برای همه نسل ها

عبدالرضا اکبری، بازیگری برای همه نسل ها

عبدالرضا اکبری… نامی است که احتمالا همه شما مخاطبین Jazab98 آن را شنیده اید؛ بازیگری که بازی های درخشان او هیچ‌گاه از خاطرتان پاک نخواهد شد.

وی از جمله بازیگران تلویزیون و سینما است که هم در تئاتر، هم در سینما و هم در تلویزیون فعالیت داشته اما همانطور که می دانید عمده نقش آفرینی های وی در سریال های تلویزیونی رقم خورده است. در این مقاله با بیوگرافی عبدالرضا اکبری همراه شما خواهیم بود.

عبدالرضا اکبری
عبدالرضا اکبری

عبد الرضا اکبری در سال ۱۳۳۲ شمسی متولد شده و مدرک تحصلی وی دیپلم در رشته علوم تجربی بوده است. اکبری نیز همچون شمار زیادی از دیگر بازیگران شاحص سینما فعالیت جدی خود را از عرضه تئاتر آغاز کرده است که نقطه آغاز آن به سال ۱۳۴۷ باز می گردد.

عبدالرضا اکبری دو سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار خود را در تلویزیون شروع کرد و در چند نمایش تلویزیونی حاضر شد و بالاخره توانست از سال ۱۳۶۳ با هنرنمایی در سینمایی “دوله تو” اثری از رحیم رحیمی پور خود را به دنیای حرفه ای بازیگری و سینما معرفی کند.

وی که اصالتا اهل کرمان است و در همان شهر نیز متولد شده، تحصیلات ابتدایی خود را در پایتخت گذرانده و زمانی که تنها ۱۶ سال داشت جذب کانون پرورش فکری شد. ورود او به این مجموعه برای وی خوش‌یمن بود چراکه چند سال بعد اکبری به همراه تنی چند از دوستانش اقدام به تاسیس گروه تئاتر نجف آباد کردند.

عبدالرضا اکبری در کانی مانگا
عبدالرضا اکبری در کانی مانگا به همراه فرامرز قریبیان

بازیگر سرشناس کشورمان بهزاد فراهانی نیز از جمله استادان عبدالرضا اکبری در عرصه هنر بوده است. عبدالرضا اکبری از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۶۰ فعالیت خود را در گروه تئاتر مذکور ادامه داد اما در نهایت با منحل شدن این گروه پا به تلویزیون گذاشت که آغازی نو برای زندگی هنری وی بشمار می رفت.

عبدالرضا اکبری با نشان دادن استعداد خود در چند تله تئاتر مورد توجه کارگردان های مختلف آن زمان قرار گرفت و توانست خود را به سینما نیز معرفی کند و همزمان در چند سریال تلویزیونی نیز به ایفای نقش بپردازد. حالا در سال ۹۶ عبدالرضا اکبری، بازیگری برای همه نسل ها تلقی می شود.

در چند سال گذشته فعالیت هنری عبدالرضا اکبری در عرصه سینما و تلویزوین کمرنگ شده اما فرزند وی پندار اکبری نیز که متولد سال ۱۳۶۱ است، از جوان ترین بازیگرهای فعلی کشورمان محسوب می شود که فعالیت نه چندان پر رنگ همچون پدرش اما مستمر داشته و در چندین سریال تلویزیونی همچون معراجی ها نیز به ایفای نقش پرداخته است.

پندار اکبری فرزند عبدالرضا اکبری
پندار اکبری فرزند عبدالرضا اکبری

شنیده ها حاکی از آن است که پس از مدت ها قرار است عبدالرضا اکبری باز هم در قاب سینما و تلویزیون حاضر شود که این بار نقش او بسیار متفاوت تر از همیشه است. در این سریال عبدالرضا اکبری در نقش ۶۳ امام خمینی(ره) حاضر شده که کارگردانی این اثر نیز بعهده بهروز افخمی است. اما لازم بذکر است که با وجود اینکه ساخت این سریال به سال های میانی دهه هشتاد شمسی باز میگردد اما همچنان تکلیف این سریال بنا به دلایلی برای پخش مشخص نیست!

عبدالرضا اکبری در معمای شاه
عبدالرضا اکبری در معمای شاه

کانی مانگا” که از محبوب ترین آثار سینمایی ایران با موضوع دفاع مقدس است به همراه “سرعت” و “پهلوانان نمی میرند” از جمله شاخص ترین کارهای عبدالرضا اکبری است. اکبری در کانی مانگا به فرامرز قریبیان، در سرعت با حسین یاری و در پهلوانان نمی میرند با بازیگر بزرگ کشورمان جمشید مشایخی هم بازی بوده است. آخرین اثر اکبری نیز سریال معمای شاه بود که تا همین چند ماه پیش از شبکه ۱ سیما در حال پخش بود.

مطلب پیشنهادی

شهروز سریال پرستاران,شهنام شهابی بازیگر نقش شهروز در پرستاران

شهروز سریال پرستاران | شهنام شهابی بازیگر نقش شهروز در پرستاران

شهروز سریال پرستاران,شهنام شهابی بازیگر نقش شهروز در پرستاران شهروز سریال پرستاران