خانه / مطالب و دانستنی ها / چهره ها / بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب
بیوگرافی احمد عزیزی

بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب

بیوگرافی احمد عزیزی شاعر انقلاب

بیوگرافی احمد عزیزی

مرحوم احمد عزیزی متولد ۴ دی ۱۳۳۷ در شهرکرمانشاه از شاعران معاصر ایرانی و انقلابی و داری سبک جدید مثنوی می‌باشند. احمد عزیز روز ۱۶ اسفند به علت بیماری درگذشت.در بخش چهره سایت جذاب ۹۸ زندگی نامه و بیوگرافی احمد عزیزی قرار داده میشود.

زندگی نامه و بیوگرافی احمد عزیزی

احمد عزیزی در ۴ دی ماه ۱۳۳۷ در سرپل ذهاب کرمانشاه به دنیا آمد. وی در کودکی با عشایر سیاه چادرنشین حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از نوشته‌های روی تابلوها و اسامی خیابانها و… به خوبی فرا گرفت.

وی قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با مرتضی مطهری داشت. وی با آغاز جنگ به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و برای مدتی ساکن شهرستان نور شد سپس در تهران اقامت گزید و به همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.

وی سرودن شعر را از سالهای جوانی با مجله جوانان آغاز کرد. وی از پانزدهم اسفندماه ۱۳۸۶ بعلت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بخش آی سی یو بیمارستان امام رضا کرمانشاه تا کنون بستری می‌باشد. با تاکید رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با وی، مسئولان بر آن شده‌اند که وی را جهت درمان به خارج از کشور اعزام کنند.

آثار احمد عزیزی

«کفشهای مکاشفه» ۱۳۶۷
«شرجی آواز» ۱۳۶۸
«خوابنامه و باغ تناسخ» ۱۳۷۱
«ترجمه زخم» ۱۳۷۰
«باران پروانه» ۱۳۷۱
«رودخانه رؤیا» ۱۳۷۱
“ناودان الماس ”
“ترانه های ایلیایی”
غزالستان
قوس غزل
«ملکوت تکلم»
«سیل گل سرخ» ۱۳۵۲
روستای فطرت
٭رویای رویت

مطلب پیشنهادی

طیب حاج رضایی که بود

طیب حاج رضایی که بود | زندگی نامه طیب حاج رضایی

طیب حاج رضایی که بود , زندگی نامه طیب حاج رضایی حر انقلاب