خانه / مطالب و دانستنی ها / چهره ها / نویسنده کتاب سه تفنگ دار چه کسی است
نویسنده کتاب سه تفنگ دار

نویسنده کتاب سه تفنگ دار چه کسی است

نویسنده کتاب سه تفنگ دار چه کسی است

نویسنده کتاب سه تفنگ دار

نویسنده کتاب سه تفنگ دار کیست

نویسنده کتاب سه تفنگ دار از الکساندر دوما رمان نویس فرانسوی است به او لقب «سلطان پاریس» را داده بودند.این کتاب قهرمانی‌ها و دلاوری‌های سه تن از تفنگداران لویی سیزدهم به نامهای آتوس، پورتوس، آرامیس و همچنین جوانی دلیر و باهوش به نام دارتن‌یان که بعداً در طول داستان عضو تفنگداران سلطنتی می‌شود را روایت می‌کند.

این چهار نفر با هم پیمان دوستی بستند و در همه مهالک و مخاطرات با یکدیگر بودند. الکساندر دوما در این رمان اشخاص، زندگی و تاریخ قسمتی کوچک از تاریخ فرانسه را با مهارتی ویژه به خوانندگان نشان می‌دهد.

تاریخچه کتاب سه تفنگ دار
سه تفنگدار در سال ۱۸۴۴ میلادی بصورت دنباله‌دار در یکی از مجلات فرانسوی منتشر شد. اولین بار این کتاب توسط محمد طاهر میرزا قاجار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به فارسی ترجمه شد و بصورت چاپ سنگی منتشر شد. در سال‌های بعد ترجمه جدیدی از کتاب توسط ذبیح‌الله منصوری صورت گرفته‌است که مکرراً به طبع رسیده‌است. این ترجمه در ده مجلد منتشر شده‌است.

ترجمه کتاب
البته باید توجه کنیم که آشنایی محمد طاهر میرزا قاجار با زبان فرانسه کتابی بوده‌است و در ترجمه کتاب اشتباهاتی هم به چشم می‌خورد.

به‌عنوان نمونه، در فصل سی و پنجم آتوز در بارهٔ انگشتر یاقوت می‌گوید که مادربزرگش انگشتر را به مادرش و مادرش آنرا به وی داده ولی در فصل سی و هشتم آتوز در بارهٔ همان انگشتر می‌گوید انگشتر را پدرش به مبلغی خریده و شب عروسی به مادرش هدیه داده‌است. نکتهٔ دیگر دربارهٔ ترجمهٔ این کتاب این‌که نام‌های قهرمانان با نام‌های امروزی متفاوت است.

مطلب پیشنهادی

طیب حاج رضایی که بود

طیب حاج رضایی که بود | زندگی نامه طیب حاج رضایی

طیب حاج رضایی که بود , زندگی نامه طیب حاج رضایی حر انقلاب