خانه / مطالب و دانستنی ها / چهره ها / شاه متولد چه سالی بود,زندگینامه محمد رضا شاه پهلوی
شاه متولد چه سالی بود

شاه متولد چه سالی بود,زندگینامه محمد رضا شاه پهلوی

شاه متولد چه سالی بود

محمدرضا شاه متولد چه سالی بود

محمدرضاشاه پهلوی متولد ۴ آبان ۱۲۹۸ در تهران است و دومین شاه پهلوی و آخرین پادشاه ایران بود که از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران حکومت کرد.محمدرضاشاه فرزند رضاشاه و تاج‌الملوک آیرملو بود.وقتی رضا شاه پادشاه شد در حالی که ۶ سال داشت به ولیعهدی ایران رسید.

اغاز حکومت شاه

محمدرضاشاه در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ و در سن۲۲ سالگی در جنگ جهانی دوم و هم‌زمان با اشغال ایران  به پادشاهی رسید.تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ بر ایران حکومت رد.در آغاز قدرت کمی داشت، ولی با پایان اشغال ایران و خروج نیروهای خارجی از کشور، با پشتیبانی امریکا و با سیاست نخست وزیر وقت، قوام السلطنه به حکومت خودمختار در آذربایجان و کردستان خاتمه داد.

مرگ و آوارگی

محمدرضا پهلوی پس از فرار  در ۲۶ دی ۱۳۵۷ به مصر رفت.سپس مدتی را در مراکش  بود. و ملاحظات سیاسی دولت مراکش، مراکش را ترک و به باهاما رفت که برای مدت موقتی به او روادید گردشگری داده بود. تلاش‌های او برای گرفتن پناهندگی سیاسی از انگلستان بی‌نتیجه ماند. با پایان یافتن روادید باهاما، به مکزیک رفت.

با شدت یافتن بیماری، بر خلاف میل دولتمردان آمریکا او توانست اجازه ورود به آمریکا بیابد. برای درمان پزشکی در بیمارستان نیویورک بستری شد. او همچنین چند بار مجبور شد بصورت پنهانی به مرکز سرطان مموریال اسلون-کترینگ برود. محمدرضا پهلوی پس از خروج از بیمارستان به مرکز پزشکی ویلفورد هال در پایگاه نیروی هوایی لاکلند در تگزاس،سپس به پاناما و بعد به مصر رفت و دستِ‌آخر انور سادات به او پناهندگی داد.

مدت کوتاهی پس از ورود وی به مصر، پزشکان معالج طحال او را خارج کردند. سرطان او در وضع پیشرفته‌ای بود و پایان کار وی نزدیک بود. سرانجام  ۵ مرداد ۱۳۵۹  محمدرضا پهلوی در ۶۱ سالگی در قاهره فوت کرد.پیکر وی پس از تشییع در مسجد الرفاعی قاهره خاکسپاری شد.

منبع:ویکی پدیا

شاه متولد چه سالی بود

مطلب پیشنهادی

طیب حاج رضایی که بود

طیب حاج رضایی که بود | زندگی نامه طیب حاج رضایی

طیب حاج رضایی که بود , زندگی نامه طیب حاج رضایی حر انقلاب