خانه / مطالب و دانستنی ها / ایا میدانید / پرندگان هم مریض می‌شوند!
پرندگان هم مریض می‌شوند!

پرندگان هم مریض می‌شوند!

بغیر از ما انسان‌ها، حیوانات و پرندگان نیز مریض می شوند که شمار زیادی از این مریضی ها در نهایت موجب مرگ آنها می شود! پرندگان از آن دسته موجوداتی هستند که در خانه های شمار زیادی از ما نگهداری می شوند اما آیا می دانید که حتی ممکن است پرنده شما نیز مریض شود!؟

پرندگان از زیباترین موجودات آفرینش پرودگار هستند که در انواع مختلفی وجود داشته و در همه جای دنیا مشاهده می شوند. اما نکته ای که در خصوص این موجودات زیبا وجود دارد، بیماری های شایع در پرندگان است که آشنا شدن با آنها یک ضرورت است! در این بخش از سری مقالات بیماری های پرندگان قصد داریم شما را با برخی از این بیماری ها آشنا کنیم؛ با اطلاعات دامپزشکی امروز جذاب ۹۸ همراه باشید.

بیماری درد چشم

این آسیب مسری می باشد و باید پرنده ناخوش را از سایر طیور جدا کرد. چشم درد می تواند به علت آنفلوآنزا و یا پیوند چشم پرنده با چوب جایگاه کثیف یا چیزهای كثیف و یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید ارتباط به آن بی توجه بود.

پرندگان هم مریض می‌شوند!
علائم

جراحات پلک ها، خارج شدن مایع و قی از چشم ها، پلک های بهم چسبیده. علل بیماری: رواج هوا، اتاق پر دود، میکروب مداوای بیماری: استعمال از قطره های تطهیر دهنده چشم شبیه: آب بور، محلول بابونك و پمادهای آنتی بیوتیک روش دیگر اینکه چشم طیر را با استید بوریکی که به خاطر چشم انسان تامین کرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد.

میتوان به جای آن نیز یک جرعه چربی کرچک به چشم طیر بریزید که جانشین خوبی بابت آرژیرول می باشد. روش دیگری : ابتدا چشم قناری را با یک قسمت پنبه ضدعفونی آمیخته به اسید بوریک شست و شو داده سپس چربی پنسیلین خصوصی چشم را به چشم طیر بمالید. این کار چند روز باید امتداد یابد؛ به هر حال پرندگان هم مریض می‌شوند!

پرندگان هم مریض می‌شوند!
ويروس پوليوما

آیا می‌دانید پولیما چیست؟ اختلاليست كه در ان پرهاي پروازي و دم رشد غير طبيعي خواهند داشت. علايم:از دست دادن اشتها،بزرگ شدن شكم، فلج شدن، اسهال، حتماً در برخي مرغان علائم ظاهري وجود ندارد اما درهمه حال حيوان شامل ويروس است و پرنده را دچار استرس ميكند و گاهي امكان پذیر است كه طیر گرفتار عفونت زيادي بشود.

پرندگان هم مریض می‌شوند!
PH عامل این صدمه در اسیدی توانایی پایداری ندارد و غیر تعال می شود. عامل این صدمه همچنین در موادی مانند ترمالین و تنول ها غیر تعال می شود. لازم به ذکر است که سازنده این صدمه برای مدت هنگام نسبتا كامل در دماهای بلندی علی الخصوص در مدتوع می ماند.

پرندگان هم مریض می‌شوند!
بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل یک صدمه اپیدمی و عفونی بوده و از خطرناکترین بیماری های مرغان به حساب می آید این صدمه ویروسی می تواند در مدت زمان کوتاهی، خسارات فراوانی به مرغداری ها و روستائیان وارد سازد. ویروس بیماری نیوکاسل نسبت به گرمای زیاد و آفتاب سخت پراحساس بوده و در چنین شرایطی توانمند به استمرار حیات نیست به همین علت این زیان در فصل پائیز و فصل سرد، شایع تر است و با گرم شدن هوا در نوبهار و فصل گرم از شدت آسیب و احتمال بروز آن کاسته می شود.

مطلب پیشنهادی

مانتو امسال چی مده سال 1396

مانتو امسال چی مده ۹۶ | مدل مانتو جدید برای عید امسال

 مانتو امسال چی مده برای عید امسال مانتو امسال چی مده ۹۶