خانه / مطالب و دانستنی ها / عوامل ریزش مو و راه درمان آن
عوامل ریزش مو و راه درمان آن
عوامل ریزش مو و راه درمان آن

عوامل ریزش مو و راه درمان آن

زیبایی برای همه ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چه مرد و چه زن همگی به زیبایی خود خیلی توجه می کنیم. صورت و البته مو از مهمترین عواملی هستند که بیانگر ظاهر یک شخص هستند و چهره او را نشان می دهند.

در اکثر مردان خصوصا مردان ایرانی مو عاملی شده برای آزار دادن روح و روان آنها! ریزش موی بالا در مردان باعث رنجش خاطر اکثر آقایان شده است، عده ای این ریزش ها را به ارث برده اند و عده ای نیز بدلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و درمانی دچار چنین مشکلی می شوند.

اما بگذارید به بررسی عوامل ریزش مو و راه درمان آن بپردازیم و ببینیم که آیا چنین مشکلی قابلیت درمان یا پیشگیری هم دارد یا خیر؟ با این بخش از سری مقالات مطالب و دانستنی ها همراه باشید.

عوامل ریزش مو و راه درمان آن
عوامل ریزش مو و راه درمان آن

در ابتدا بد نیست به این نکته اشاره کنیم که ریزش ۵۰ تا حدود ۱۰۰ تار مو در هر روز کاملا معمولی است و لازم نیست از این بابت نگران بود؛ اما اگر این تعداد بیشتر از مقدار ذکر شده بود آنگاه باید احساس خطر کرد و به پزشک متخصص مراجعه نمود.

همچنین اشاره کردیم که ممکن است ریزش مو علل ارثی داشته باشد که بطور میانگین از سن ۲۰ سالگی در افراد ظاهر می گردد. بعلاوه ممکن است در بعضی از خانم ها نیز ریزش مو در سنین بالاتر هم ظاهر شود که البته این علت در خانم ها بیشتر بر اثر کم کاری در تیروئید آنهاست.

ریزش مو
ریزش مو

بغیر از تیروئید عوامل دیگری چون کاهش دهنده های وزن، عوارض پس از بارداری و استرس نیز ممکن است در بعضی از خانم ها ریزش مو را در پی داشته باشد.

اما بهتر است توصیه ای به شما کنیم؛ با مصرف پروتئین و ویتامین های موجود در بادام، سیب زمینی، فلفل دلمه‌ای زرد، ماهی سالمون و آووکادو می توانید تا حد بسیار زیادی از ریزش مو در امان بمانید.

شاید تعجب کنید اما گفتنی است که شما با مصرف سنگدان مرغ هم می توانید موهای خود را از ریخن مصون بدارید! در سنگدان مرغ نیاسین و همچنین ویتامین B وجود دارد که هر دو قابلیت بهبود بخشیدن به گردش خون و تنظیم هورمون جنسی را دارند که در نتیجه آن، علاوه بر تقویت قدرت بینایی‌تان، ریزش موهای‌تان نیز کاهش پیدا خواهد کرد و یا حتی قطع خواهد گردید.

نیاسین
نیاسین

دسته دیگری از افراد نیز وجود دارند که در ایام تابستان با ریزش موهای ناگهانی مواجه می شوند که ممکن است این ذهنیت را در آنها بوجود آورد که آنها هم دچار ریزش مو شده اند! اما باید بدانید که خیلی از افراد در تابستان دچار چنین مشکلی می شوند که لزوما به معنای ریزش مو تا زمان ریختن تمام آنها و کچلی نیست!

در واقع باید بگوییم که این امر یک موضوع کاملا عادی در راستای چرخه طبیعی بدن است. در مو ماده ای به نام فولیکول وجود دارد که در طی یک سال وظیفه تولید کردن مو را بعهده دارد و این ماده در ماه های گرم سال یعنی فصل تابستان با کاهش قدرت خود مواجه شده که در نتیجه آن ریزش موی افراد تا مقداری افزایش پیدا می کند و اصلا مربوط به کچلی نیست.

ریزش مو
ریزش مو

بعلاوه برخورد مستقیم تابش نور خورشید باعث تاثیر بر روی برخی از دیگر هورمون ها می گردد که در نتیجه آن دسته از هورمون ها نیز بر روی ریزش مو تاثیر زیادی خواهند گذاشت و طبیعتا از چنین اتفاقاتی نیز نمی توان جلوگیری کرد؛ به هر حال ۳ ماه از ماه های هر سال در فصل تابستان قرار دارد که از بروز گرما نیز در این ماه‌ها نمی توان جلوگیری کرد.

توصیه می کنیم در فصل تابستان برای جلوگیری از بروز چنین عواملی از کلاه استفاده کرده یا به نوعی موهای خود را تا حد ممکن از تابش مستقیم نور خورشید در امان نگه دارید.

مطلب پیشنهادی

رفتارهای نامناسب در سفر با هواپیما

رفتارهای نامناسب در سفر با هواپیما

این روزها و به لطف خطوط چرند رخیص اهمیت اعتبار که رفتن از سقف ای …