خانه / خبرهای جذاب و دست اول / امروز چه مناسبتی دارد / تاریخ روز مهندس چه روزی است در سال ۹۵, روز مهندس کی هست؟
تاریخ روز مهندس چه روزی است در سال 95

تاریخ روز مهندس چه روزی است در سال ۹۵, روز مهندس کی هست؟

تاریخ روز مهندس چه روزی است در سال ۹۵

تاریخ روز مهندس چه روزی است در سال 95

در روز بزرگداشت خواجه نصرالدین طوسی دانشمند بزرگ اسلام و ایران روز مهندس نامیده شده است این روز در تقویم رسمی ۵ اسفند ماه به ثبت رسیده است. در این پست از سایت جذاب ۹۸ زندگینامه خواجه نصرالدین طوسی و تاریخ روز مهندس را مشاهد می کنید.

زندگنیامه خواجه نصرالدین طوسی

خواجه نصیرالدین متولد تاریخ ۵ اسفند ۵۷۹ در طوس است و در تاریخ ۱۱ تیر ۶۵۳ در بغداد در گذشت.شاعر،فیلسوف، متکلم، فقیه،ستاره‌شناس، دانشمند، اندیشمند، ریاضیدان و منجم ایرانی قرن هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» و به القابی چون «نصیرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد.

وی سنت فلسفه مشایی را که پس از ابن سینا در ایران رو به افول گذاشته بود، بار دیگر احیا کرد. وی مجموعه آرا و دیدگاه‌های کلامی شیعه را در کتاب تجرید الاعتقاد گرد آورد.او رصدخانه مراغه را ساخت و در کنار آن کتابخانه‌ای بوجود آورد که نزدیک به چهل هزار جلد کتاب در آن بوده‌ است.
او با پرورش شاگردانی (همچون قطب الدین شیرازی) و گردآوری دانشمندان ایرانی عامل انتقال تمدن و دانش‌های ایران پیش از مغول به آیندگان شد.وی یکی از گسترش دهندگان علم مثلثات است که در قرن ۱۶ میلادی کتاب‌های مثلثات او به زبان فرانسه ترجمه گردید.

ریشه کلمه مهندس

ریشه کلمه مهندس واژه فارسی است. این واژه در فارسی میانه به گونه ای تلفظ می‌شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است. اما امروزه مهندس به کسی اطلاق می‌شود که به یکی از علوم مهندسی آشنا باشد و در میان عامه کسی که هندسه بداند را مهندس خطاب نمی‌کنند.در افغانستان از واژه انگلیسی آن استفاده میشود.
در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، و سپس این مفهوم(مهندس) درانگلیس وسایر کشورها هم ظاهر شد.

تاریخ روز مهندس چه روزی است

مطلب پیشنهادی

روز پدر 96,تاریخ روز پدر 1396 چه روزیه,روز پدر کی هست

روز پدر ۹۶ | تاریخ روز پدر ۱۳۹۶ چه روزیه | روز پدر کی هست

روز پدر ۹۶ , تاریخ روز پدر  ۱۳۹۶ چه روزیه , روز پدر کی هست روز پدر …