خانه / خبرهای جذاب و دست اول / امروز چه مناسبتی دارد / روز دندانپزشک در تقویم ۹۶ کی هست و تبریک روز جهانی دندانپزشک
روز دندانپزشک در تقویم 95

روز دندانپزشک در تقویم ۹۶ کی هست و تبریک روز جهانی دندانپزشک

روز دندانپزشک در تقویم ۹۶ کی هست و تبریک روز جهانی دندانپزشک

روز دندانپزشک در تقویم

دندانپزشکی از شاخه پزشکی و با سلامت دهان و دندان مرتبط است.۲۴ دی ماه هرسال روز دندانپزشکی نامیده شده است.دراین پست از سایت جذاب ۹۸ تاریخ روز دندانپزشک در تقویم ۹۶ را مشاهده می فرمایید.

روز دندانپزشک در ایران

از سال ۱۳۴۲ تا پیش از انقلاب روز ۲۴ دی ماه به عنوان روز دندان‌پزشکی شناخته می‌شد.مصداق این نام گذاری تشکیل جامعه دندانپزشک ایران در تاریخ ۲۴ دی ماه سال ۴۱ بود.پس از انقلاب اسلامی، روز دندانپزشک تغییر کرد.

در دی ماه سال ۱۳۶۲، به پیشنهاد انجمن اسلامی دندانپزشک ایران و تصویب هیات وزیران، روز ۲۳ فروردین‌‌ماه که تاریخ تصویب طرح بهداشتکار دهان در مجلس، در سال ۶۰، بود به عنوان روز دندانپزشک نام گذاری شد. این نامگذاری از همان ابتدا مورد انتقاد برخی کارشناسان حوزه دندانپزشکی قرار گرفت. چراکه معتقد بودند تاریخ تصویب این طرح مصداق مناسبی برای روز دندانپزشک نیست.

افتتاح اولین دانشکده دندان پزشکی کشور

دکتر علی یزدانی، عضو شورای عالی نظام‌پزشکی و رییس سابق انجمن دندان‌پزشکی ایران، روز ۲۳ فروردین را از دو جنبه برای نام گذاری دندان‌پزشک مناسب نمی‌داند: از طرفی در حال حاضر صنفی به عنوان بهداشتکار دهان در کشور وجود ندارد. از طرف دیگر معمولا در فروردین ماه به دلیل تعطیلات طولانی، نمی‌توان برنامه ریزی مناسبی برای برگزاری همایش و مراسم بزرگداشت انجام داد.او روز افتتاح دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران، به عنوان اولین دانشکده دندان‌پزشکی ایران، را مصداق مناسبی برای روز دندان‌پزشک می داند و تاکید می کند: این انتخاب خنثی ترین گزینه برای نامگذاری است که هیچ حرف و حدیثی را بر نمی‌انگیزد.

تاریخچه دندانپزشکی در ایران

عده معدودی از سلمانی‌ها، شاگرد زرگرها و عطارها را می‌توان اولین افرادی دانست که با استفاده از روش‌های گوناگون، مبادرت به کشیدن دندان، گذاشتن روکش، ساختن دندان مصنوعی و یا برای تسکین دردها و ورم‌های دهانی آن هم با وسایل بسیار اولیه مبادرت به انجام امور دندانپزشکی می‌کردند.

بعدها مسئله آموزش دندانپزشکی مطرح شد که پیشگامان این حرکت را می‌توان دکتر میلچارسکی، دکتر سیاح و برخی دیگر از دندانپزشکان آن زمان دانست. دندانپزشکی که شاخه‌ای از طب است تنها کلاس طب تا سال ۱۲۹۷ در مدرسه دارالفنون بود. درآبان ماه آن سال کلاس طب به مدرسه طب تغییر کرد و در نتیجه این مدرسه دارای اتاق و رئیس جداگانه‌ای گشت که محل آن در حیاط بزرگ دارالفنون قرارداشت.

با گذشت زمان وبا جدا شدن مدرسه طب از دارالفنون چند اتاق در حیاط وزارت معارف به آن اختصاص داده شد. در سال ۱۳۰۰ که دکتر سیاح تحصیلات خود را در اروپا به پایان رسانید، به ایران مراجعت و با افرادی نظیر دکتر میلچارسکی، دکتر اشتومپ و دکتر استپانیان آشنا شد.

اکثر آن‌ها پزشکان ویژهٔ دربار بودند. در آن زمان به پیشنهاد دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح و تصویب مسوؤلین وقت دستور راه‌اندازی مدرسه دندان سازی داده شد. این مدرسه در سال تحصیلی ۱۳۰۹–۱۳۱۰ وابسته به مدرسه عالی طب و مدیریت آن به عهده دکتر میلچارسکی و بعد به دکتر سیاح واگذارگردید. در آن زمان مدرسه دندانسازی دارای دو اتاق و یک زیر زمین بود که امور درمانی، لابراتوری و اداری در آن انجام می‌گرفت.

تجهیزات و برخی از مواد عبارت بودند از چند صندلی با سلفدان‌های حلبی، چهار عدد چرخ پائی دندانپزشکی جهت کلینیک، یک میز چوبی، سه عدد چهارپایه، یک ولکانیزاتور و گچ ساختمانی که توسط محمدخان اولین مستخدم مدرسه دندانسازی کوبیده می‌شد و الک می‌گردید.

آموزش‌های نظری و عملی در این مقطع توسط دکتر آشوت هاروطونیان و شهریار سلامت انجام می‌شد. پایه دانشگاه به سبک دانشگاه‌های اروپایی در سال ۱۳۱۳ ریخته شد. در مهرماه آن سال دکتر سیاح رئیس دانشکده و دکتر محسن لک عهده‌دار تدریس کلینیکی شدند. دوره آن پنج سال بود که چهارسال آن صرف آموزش‌های عملی ونظری می‌گردیدو یکسال جهت تهیه وتدوین پایان‌نامه.

روز دندانپزشک در تقویم ۹۶ کی هست

مطلب پیشنهادی

روز روانشناس چه روزی است | تاریخ روز روانشناس 95 | تبریک روز روانشناس

روز روانشناس چه روزی است | تاریخ روز روانشناس ۹۵ | تبریک روز روانشناس

روز روانشناس چه روزی است , تاریخ روز روانشناس ۹۵ , تبریک روز روانشناس روز روانشناس چه …