خانه / مطالب و دانستنی ها / چهره ها / دکتر ایادی | عکس دکتر ایادی زمان شاه | دکتر اعیادی
دکتر ایادی زمان شاه

دکتر ایادی | عکس دکتر ایادی زمان شاه | دکتر اعیادی

دکتر ایادی زمان شاه
عکس دکتر اعیادی زمان شاه

عکس دکتر ایادی زمان شاه

زندگی نامه عبدالکریم ایادی یکی از افراد با نفوذ در در بار محمدرضا شاه

عبدالکریم ایادی ملقب به دکتر ایادی دکتر همه کاره شاه متولد سال ۱۲۸۶ در تهران فرزند محمدتقی است. او از یکی از خانواده های برجسته فرقه بهایی در ایران و پدرش از رهبران طراز یک فرقه بهائی بود. اسم خانوادگی ایادی از لقب پدرش “ایادی امرالله” گرفته شده، که یکی ازخواص عباس افندی بوده است.دکتر ایادی در فرانسه ابتدا دانشجو دامپزشکی بود،

پس از مدتی تغییر رشته داد و در پزشکی مشغول تحصیل گردید، در واقع دو سال رشته دامپزشکی او را به عنوان دوره مقدماتی پذیرفتند؛ وی پس از پایان تحصیلات راهی ایران شد و به خدمت ارتش درآمد. عباس میلانی می‌نویسد در ۲۵ سال آخر حکومت محمدرضا شاه پهلوی، هیچ‌کس به اندازه پزشک مخصوصش دکتر ایادی به وی دسترسی نداشته‌است. ایادی گرچه در پشت پرده فعالیت می‌کرد، اما عملاً به دنبال قدرت بود و بدون هیچ گونه واهمه در حال ترویج دین بهایی بود و پس از محمد رضا، وی یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های مملکت بود.

عکس دکتر ایادی

در سال‌های میانی دهه ۱۹۵۰، ایادی از نردیکتران محرم‌های اسرار محمدرضا پهلوی بود. او به خوبی می‌دانست که چگونه از این نزدیکی، فرصت‌های اقتصادی سود آور برای خود بیافریند. در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، قدرت سیاسی و اقتصادی ایادی رشد سریعی داشت. در سال ۱۹۷۵، ساواک گزارش داد که ایادی کمتر از ۸۰ شغل ندارد.

نخست وزیران و سفیران معمولاً در زمانی که شاه در مسافرت و تعطیلات به سر می‌برد، نمی‌توانستند به وی پیغامی برسانند، اما چون می‌دانستند که ایادی از نزدیک‌ترین اشخاص به محمدرضا پهلوی است، پیغام خود را به وی می‌دادند و ایادی پاسخ شاه را برای آنان می‌آورد. در سال ۱۹۶۸ که امیرعباس هویدا نخست وزیر بود، قصد داشت شاه را از مشکلات اولیه در سیستم حمل و نقل اتوبوس تهران و چاله‌های زیاد موجود در خیابان‌های این شهر آگاه کند، بنابراین به ایادی پیغامی فوری فرستاد و ایادی پاسخ شاه را برای وی آورد؛ بنابراین ایادی بیشتر از آنکه صرفاً یک پزشک مخصوص برای محمد رضا پهلوی بوده باشد، نقش یک رئیس، محرم اسرار و مشاور در امور سلامت شاه را داشته‌است.

دکتر اعیادی

حسین محب اهری در نقش دکتر ایادی

مطلب پیشنهادی

نویسنده کتاب سه تفنگ دار

نویسنده کتاب سه تفنگ دار چه کسی است

نویسنده کتاب سه تفنگ دار چه کسی است نویسنده کتاب سه تفنگ دار کیست