خانه / دین و اندیشه / مناسبت ها / تاریخ ایام فاطمیه ۹۵ | ایام فاطمیه چه روزیه | ایام فاطمیه سال ۹۵ کی هست
تاریخ ایام فاطمیه 95

تاریخ ایام فاطمیه ۹۵ | ایام فاطمیه چه روزیه | ایام فاطمیه سال ۹۵ کی هست

تاریخ ایام فاطمیه ۹۵ کی هست

تاریخ ایام فاطمیه 95

تاریخ ایام فاطمیه ۹۵ چه روزیه

ایام فاطمیه مصادف است با روز شهادت حضرت زهرا(س)  اغاز می شود این ایام  یکی از روزهای مهم در تاریخ شیعان جهان است و به مناسبت شهادت حضرت فاطمه عزاداری می‌کنند.تاریخ شهادت حضرت فاطمه دقیق مشخص نیست چه تاریخی بوده است.دراین مطلب از سایت جذاب ۹۸ تاریخ ایام فاطمیه ۹۵ را قرار داده می شود.

تاریخ شروع و پایان ایام فاطمیه ۹۵

ایام فاطمیه ۹۵ از روز ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ تا روز ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ مجموعاً ۲۰ روز به همه این روزها ایام فاطمیه می گویند.لازم به ذکر است این ایام در سال ۱۳۹۵ بوده و هیچ روزی از ایام فامطیه در سال ۱۳۹۶ یا نوروز ۹۶ نمی باشد.

تاریخ ایام فاطمیه 95

اطلاعات بیشتر در مورد ایام فاطمیه

روز شهادت حضرت فاطمه (س) به طور دقیق مشخص نیست چه تاریخی است و روایات مختلفی در این باره وجود دارد. در ایران دو روز (۱۳جمادی الاولی و ۳ جمادی‌الثانی) به عنوان روز شهادت حضرت زهرا (س) بزرگ داشته می‌شود.

به این ایام، فاطمیه اول و فاطمیه دوم گفته می‌شود. شیعیان عراق و به‌ویژه نجف سه روز (۸ ربیع‌الثانی به علاوه دو روز پیش‌گفته) را برای شهادت آن حضرت عزا می‌گیرند.از نظر تاریخی روز سوم جمادی‌الثانی مشهورتر است. این روز در ایران تعطیل رسمی است و بعضی از مراجع تقلید در قم به صورت پیاده‌روی در عزاداری شرکت می‌کنند.

ایام فاطمیه اول

بر اساس برخی نقل‌های تاریخی شهادت حضرت زهره (س) در روز ۱۳ جمادی‌الاول و بعد از گذشت هفتاد و پنج روز از رحلت پیامبر اسلام (ص) واقع شده است. شیعیان به این روز و چند روز قبل و بعد از آن فاطمیه اول می‌گویند.

در برخی مناطق شیعه‌ نشین، مراسم عزاداری حضرت فاطمه از فاطمیه اول شروع شده و تا فاطمیه دوم ادامه می‌یابد.در بین شیعیان مرسوم است که در این روز و برخی روزهای قبل و بعد از آن، مراسم روضه خوانی و ذکر مصیبت در مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و نیز در خانه‌ها برگزار می‌کنند.

ایام فاطمیه دوم

بر اساس حدیثی که ابو بصیر از امام صادق (ع) نقل کرده است، شهادت حضرت فاطمه (س) در روز سوم جمادی‌ الثانی بوده است.عزاداری ایام فاطمیه معمولا در فاطمیه دوم شور بیشتری پیدا می‌کند. در قم بعد از تاسیس حوزه علمیه قم و زعامت آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری، عزاداری در این روزها احیاء شد

 ایام فاطمیه سال ۹۵ کی هست

مطلب پیشنهادی

ولادت حضرت محمد چه روزی است

ولادت حضرت محمد در سال ۹۵ چه روزی است

ولادت حضرت محمد در سال ۹۵ چه روزی است چه روزی ولادت حضرت محمد است …