خانه / مطالب و دانستنی ها / تعلیم و آموزش سگ های خانگی

تعلیم و آموزش سگ های خانگی

شناخت و آگاهی از حیوانات باعث می شود تا شما به راحتی هرچه تمام تر بتوانید با این حیوانات ارتباط برقرار کنید، نگهداری از حیوانات خانگی می تواند موجی از نشاط را برای زندگی شما دوست داران طبیعت ایجاد کند و به ارمغان آورد اما نکته ای که باید بدان توجه کرد داشتن شرایط مناسب برای نگهداری از این حیوانات می باشد و تربیت درست و این موجودات می تواند در زندگی آن ها با شما بسیار مهم و با اهمیت ؛در ادامه و در این بخش از مطالب و دانستنی های قصد داریم تا در مورد تعلیم و آموزش سگ های خانگی برای شما همراهان همیشگی بیشتر بگوییم، پس با جذاب ۹۸ همراه باشید.

می تواند بسیار جالب همه ما دوست داریم سگ‌مون اونجوری رفتار کنه که ما دوست داریم! خونه مون رو بهم نریزه، زیادی بازیگوشی نکنه، در هر شرایطی گوش به فرمان ما باشه و به قول معروف از هر نظر نمونه باشه…خب طبیعتا سگ ما نیاز به تعلیم داره اما خیلی از ماها دانش و مهارت کافی رو برای تعلیم سگ نداریم و نمی دونیم باید از کجا شروع کنیم! بطور کلی روش های متفاوتی برای آموزش سگ وجود داره اما خب یه سری نکات هم هست که اگر ازشون اطلاعات کافی نداشته باشین، ممکنه در میانه های راه به مشکل بخورین!

تعلیم و آموزش سگ های خانگی

چطوری سگتون رو تربیت کنین

با تربیت سگ شروع می کنیم

آماده اید که تربیت سگ یا توله سگتون رو شروع کنین؟ تربیت و اجتماعی کردن مناسب ، یکی از نیازهای اساسی سگ شماست.خیلی مهمه که تا جایی که می تونین این کارو زودتر شروع کنین.

اولش ممکنه تربیت سگ خسته کننده به نظر برسه ، مخصوصا اگه این اولین سگتون باشه. حقیقتش اینه که تربیت سگ ، یه پروژه ی خیلی بزرگه. اگه مرحله به مرحله پیش برید، می بینین که خیلی هم ترسناک نیست. اینم یه سری اطلاعات که بهتون کمک می کنه که شروع کنین:

  • یه برنامه ی حرف شنوی برای سگ تون شروع کنین: قبل از اینکه برنامه تربیتی سگتون رو شروع کنین، بفهمید که بر چه اساسی باید این کار رو انجام بدین.
  • تاییدیه مثبت: راه های زیادی برای تربیت سگ هست اما بیشتر متخصصای سگ معتقدن که این راه مثبت هم برای سگ و هم برای تربیت کننده بهترین راهه. (همراه با تشویقی)
  • با استفاده از بازی سگتون رو تربیت کنین. بهتره تربیت سگتون سرگرم کننده باشه. همه می دونن که وقتی بهت خوش می گذره، راحت تر یاد میگیری، پس سعی کنین که یه سری بازی هم توی برنامه تربیتی بذارین.
  • تربیت کامل در شش هفته: اگر از این متن به عنوان راهنما استفاده کنین، می تونین موارد پایه رو توی شش هفته به سگتون یاد بدید.
  • اگر هم مشکلی داشتین میتونین از تربیت کننده سگ استفاده کنین. از کلاس های گروهی یا خصوصی هم میشه استفاده کنین.

تعلیم و آموزش سگ های خانگی

 تربیت خانگی و عادت به زندگی در فضایی محدود  (قفس یا پارک)

باید به سگتون یاد بدین که کجا دفع کنه – مگر اینکه بخواین بیرون نگهش دارین و یه سری این کار رو می کنن که پیشنهاد هم نمیشه .پس تربیت خانگی (که تربیت آسان یا تربیت برای جلوگیری از به هم ریختگی هم بهش میگن) یکی از اولین چیزایی هست که باید با سگ تون روش کار کنید. تربیت با استفاده از پارک  سگ می تونه یکی از قست های کمک کننده توی روند تربیت باشه که شامل تربیت در خانه و بخش های دیگه ای از تربیت میشه.

تربیت سگ و توله سگ با قفس (پارک  سگ) : یه سری اصول هست که باید رعایت کنین تا سگ یا توله قفس رو بپذیره و حتی ازش لذت هم ببره. نه تنها از به هم ریختگی خونه جلوگیری می کنه، بلکه یه جای مخصوص هم به سگتون اختصاص داده میشه.

چطور سگ مون رو برای زندگی تو خونه تربیت کنیم: وقتی صحبت از این موضوع میشه، باید گفت که درسته که خیلی هم پیچیده نیست اما اونقدرها هم آسون نیست. نکته کلیدی اینه که توی این کار پیوستگی و پشتکار داشته باشین.

ادرار کردن سگ ها از روی هیجان یا محدوده گذاری : اگه هنوز از این قبیل مشکلات تو خونه دارید، ممکنه یه چیزی فراتر از مشکل به هم ریختگی تو خونه از جانب سگتون باشه. سگتون ممکنه به خاطر هیجان یا نشون دادن رفتار محدوده گذاری ادرار کنه.

 عادت دادن سگ برای استفاده از قلاده

هر سگی باید یاد بگیره که چطور با قلاده راه بره. علاوه براین، خیلی مکان ها قانون قلاده سگ دارن و یه موقع هایی قلاده بستن به سگتون برای امنیت خودشه. یاد بگیرین که چطور سگ یا توله سگ تون رو با قلاده آشنا کنین و بعد بهش یاد بدید چطور با قلاده راه بره. با بند شل قلاد بهش یاد میدین که بند رو نکشه یا یهو خودشو به جلو پرت نکنه و باعث میشین که این تجربه برای هردوتون لذت بخش بشه.

تعلیم و آموزش سگ های خانگی

چطور سگ و توله سگ رو اجتماعی کنین

اجتماعی کردن یعنی اینکه سگتون رو جوری تربیت کنین که آدما، حیوان ها و جاهی متفاوت و جدید رو بپذیره و به این صورت که سگ رو در موقعیتی قرار میدید که اونا هستن. خیلی بعیده که سگ های اجتماعی مشکلات رفتاری داشته باشن و بقیه افراد ازشون بیشتر خوششون میاد. اجتماعی کردن همچنین باعث جلوگیری از ایجاد ترس و فوبیا میشه.

 تربیت سگ با وسیله ی کلیکی

تربیت با این وسیله نوعی اجبار مثبته و روشی ساده  و موثر برای تربیت سگه. با اینکه بدون این وسیله هم میشه سگ تون رو تربیت کنین، خیلی ها این روش رو خیلی موثر می دونن. با این روش ، می تونین خیلی راحت کارها و دستورای اولیه، فرمان به سگ و آموزش های پیشرفته رو به سگتون یاد بدین. حتی یاد گرفتن این روش هم برای خودتون خیلی آسون و سریعه.

  دستورات اولیه و کارای بامزه

یه سری دستورات تربیتی و کارهایی هست که هر سگی باید بدونه. دستورات  اولیه به سگتون ساختار رفتاری میده . علاوه براین ، در مورد مشکلات رفتاریش کمکتون می کنه و همچنین امنیت سگ تون رو تامین می کنه.

چی باحال تر این می تونه باشه که کارای بامزه ی سگ تون رو به دیگران نشون بدین؟ با یاد دادن یه سری کارها به سگتون، تربیتش رو بهتر می کنین و انگیزه ی ذهنی بهش میدین.

  آزمایش رفتاری و رفع مشکل

آزمایش کردن آخرین مرحله از تربیت سگ تون برای انجام هر کار جدیدیه. یاد بگیرید که چطور این کار رو انجام بدین تا  سگ تون مثل موقعی که تو خونه حرفتون رو گوش می کنه ، توی پار یا خونه دوستتون هم گوش کنه.

یادتون نره که رسیدن به مرحله آخر تربیتی به این معنی نیست که دیگه با مشکلات رفتاری مواجه نمی شین. در مورد رایج ترین مشکلات رفتاری و راه حل هاشون تحقیق کنین. یه سری نکات هست که توی این روند کمکتون می کنه:

  • آزمایش رفتاری: رفتار سگتون رو در موقعیت های مختلف و سطوح مختلفی از موارد حواس پرت کن امتحان کنین. بدون انجام این کار، ممکنه سگ تون توی خونه خوب رفتار کنه اما خارج از خونه همه ی چیزایی که یاد گرفته رو فراموش کنه.

تعلیم و آموزش سگ های خانگی

  • به سگ تون یاد بدین که خودش رو کنترل کنه: این مورد باعث می شه که یاد بگیره هیچ چیز راحت به دست نمیاد و باید با حرف شنوی غذا و توجه دریافت کنه.
  • مشکلات رایج سگ ها: شناخت مشکلات رفتاری که ممکنه برای هر سگی رخ بده، کمکتون می کنه که قبل از اینکه از کنترل خارج بشه، شناسایی و حلشون کنین.
  • مدیریت رفتار سگ ها در مقابل تربیت سگ ها: با اینکه این دو مقوله از هم متفاوتن، خیلی تفاوتی بینشون حس نمی شه. مدیریت رفتاری مهم ترین بخش در تربیت سگ هاست.

 تربیت انواع خاصی از سگ ها

هیچ دو سگی کاملا شبیه هم نیستن. خیلی از سگ ها بر اساس گونه، اندازه، سن و گذشته شون شکل یادگیری متفاوتی دارن. پس باید برای عادت دادن و گرفتن بهترین نتیجه، روش تربیتی مناسب خودشون رو شناسایی کنین.

 تربیت پیشرفته: بیشتر راه رفتن

وقتی سگ تون موارد اولیه رو یاد گرفتن ، میتونین به سطح بالاتری از آموزش برید. یه سری فعالیت های فیزیکی سگ تون رو فعال، متناسب و با انگیزه نگه می داره و علاوه براین، رابطه بین تون رو قوی تر می کنه.

یادتون باشه که آموزش یه روند مداومه.پس هیچ وقت کارتون کاملا تموم نمی شه. خیلی مهمه که در طول زندگیش دائما روی آموزش حرف شنوی کار بشه. کسایی که توی بچگی زبانی رو یاد میگیرن اما دیگه اون زبان رو صحبت نمی کنن، ممکنه بیشترش رو وقتی بزرگ بشن فراموش کنن. همین مورد برای سگ ها هم صدق می کنه: ازش استفاده کن یا از دستش بده. حتی کار کردن روی پایه ای ترین دستورات و کارها باعث می شه اون آموزش توی ذهنش تازه بشه. جدا از این بهترین راه برای وقت گذرونی با سگتونه.

مطلب پیشنهادی

غذاهای سالم

مردم کدام کشور سالم ترین تغذیه را دارند

تغذیه یکی از مهمترین نکات در زندگی روزمره می باشد و می توان گفت سلامتی …