خانه / مطالب و دانستنی ها / ایا میدانید / بدن انسان چند لیتر خون دارد
بدن انسان چند لیتر خون دارد

بدن انسان چند لیتر خون دارد

بدن انسان چند لیتر خون دارد

در بدن انسان چند لیتر خون وجود دارد

خون مایعی است که کار اصلی آن رساندن اکسیژن و موادّ تغذیه‌کننده مانند گلوکز و سازنده به بافت‌ها و کمک به دفع موادّ زائد از بافت‌های بدن و دفاع در برابر میکرو ارگانیسم‌ها است. این مایع به وسیلهٔ پمپاژ قلب (یا ساختاری همانند) توسط رگها، به تمام قسمت‌های بدن منتقل می‌شود.

خون هم یک شاره و هم یک نوع بافت، محسوب می‌شود و بافت نامیده شدن آن، از آن روست که شامل مجموعه‌ای از سلولهای ویژه است که وظایف و اعمال خاصی را به‌انجام می‌رسانند. این سلولها در مادهٔ میان سلولی و زمینه‌ای مایعی به نام پلاسما شناورند که به خون حالت شاره می‌بخشد. به دانش بررسی خون، خون‌ شناسی گفته می‌شود.

بدن انسان چند لیتر خون دارد

در حدود ۷ الی ۸ درصد وزن بدن را خون تشکیل می‌دهد و در انسان بالغ در حدود ۵ لیتر خون در بدن دارد. بنابراین وزن بدن یکی از عواملی است که مقدار خون در بدن انسان را تعیین می‌کند. عوامل دیگر سن، جنسیت، و سلامتی را شامل می‌شود.
مشخص شده است که معمولا میزان خون بدن زنان در مقایسه با مردان کمی کمتر می‌باشد. بزرگسالان نسبت به کودکان خون بیشتری در بدن خود دارند.
در مقایسه با کسانی که در مناطق کم ارتفاع زندگی می‌کنند، افراد ساکن در ارتفاعات بالاتر خون بیشتری در بدن خود دارند. معلوم شده است که این افراد در حدود ۸ر۱ لیتر خون بیشتری از افراد ساکن در سطح دریا در بدن خود دارند.
در مناطق مرتفع یا با ارتفاع بیشتر، اکسیژن هوا کمتر می‌باشد. از این رو سکنه‌ی این مناطق از خون بیشتری جهت تغذیه‌ی سلولهای بدن همراه با اکسیژن کافی برخوردارند.

بدن انسان چند لیتر خون دارد

مطلب پیشنهادی

مانتو امسال چی مده سال 1396

مانتو امسال چی مده ۹۶ | مدل مانتو جدید برای عید امسال

 مانتو امسال چی مده برای عید امسال مانتو امسال چی مده ۹۶