خانه / مطالب و دانستنی ها / نکاتی جالب در مورد انواع چای
نکاتی جالب در مورد انواع چای
نکاتی جالب در مورد انواع چای

نکاتی جالب در مورد انواع چای

چای یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین نوشیدنی ها نزد ما ایرانی هاست. این نوشیدنی انواع مختلفی دارد و هر یک از ما با توجه به ذائقه و نیاز از انواع گوناگون چای استفاده می کنیم. چای حالا دیگر جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده است و هر روز با این نوشیدنی صبح خود رو آغاز و در طول روز چند نوبت از آن می نوشیم. در زمان برگزاری مراسمات مختلف با این نوشیدنی ازمهمان های خود پذیرایی می کنیم؛ حتی به یک رسم در مراسم خواستگاری ما ایرانی ها هم بدل شده است! در این بخش از سری مقالات مطالب و دانستنی ها، به بیان نکاتی جالب در مورد انواع چای خواهیم پرداخت.

چای، نوشیدنی محبوب هر ایرانی
چای، نوشیدنی محبوب هر ایرانی

خواص چای امروزه دیگر بر هیچ کسی پوشیده شده نیست و کمتر کسی پیدا می شود که اطلاعات کمی از این نوشیدنی داشته باشد. از ترکیب این نوشیدنی به همراه گیاهان و میوه ها می توان نوشیدنی های خوشمزه و مقوی درست کرد که هریک برای بدن بسیار مفید بوده و خواص دارویی و درمانی ویژه ای را دارا می باشند.

انواع چای
انواع چای

همانطور که می دانید چای به صورت بوته، درختچه یا درختی است. این گیاه در نقاطی از جهان از جمله هندوستان، چین، سریلانکا، ژاپن و برخی از نقاط دیگر پرورش می یابد. بد نیست بدانید که از این گیاه در سه فصل بهار، تابستان و پاییز برداشت می شود و در اکثر نقاط دنیا چای به صورت بوته وجود دارد، ولی در صورتی که از این گیاه برداشت نشود کم کم مرتفع شده و به صورت درختچه یا درخت در می آید.

تنوع چای های موجود تنها در فرآیند تخمیر بوته چای بوده و در اصل چای سبز یا چای سیاه یکی است، ولی در ایران با توجه به ذائقه، مردم بیشتر تمایل دارند تا از چای سیاه استفاده کنند. در مورد چای سبز هم می توان گفت در صورتی که برگ تازه چای را به سرعت خشک کنند، چای سبز تهیه می شود. گفتنی است در این فرآیند اجازه تخمیر به چای داده نمی شود.

چای سبز
چای سبز

دیگر چای محبوبی که اخیرا جای خود را در بین مردم ما باز کرده است، چای اولانگ می باشد. این چای در ایران تولید نمی شود، ولی در کشور چین چرا… چای اولانگ از برگ تازه چای که به صورت ناقص تخمیر می شود بدست می آید. از خواص بی نظیر این چای می توان به کاهش کلسترول خون اشاره کرد. محققان ثابت کرده اند که مصرف این چای باعث کاهش فشار خون شده و می تواند در جلوگیری از بعضی مشکلات قلبی-عروقی بسیار موثر باشد. البته برای خرید چای اولانگ می توانید به بازارهای مختلف کشورمان نیز مراجعه کنید، حتما این چای را پیدا خواهد کرد.

چای اولانگ
چای اولانگ

و اما چای سیاه… این چای خود نیز انواع مختلفی دارد که معروف ترین آن عبارتند از چای چینی. این چای دارجلینگ است و در دشت های هیمالیا می روید و عطر عجیب آن بسیار مطبوع است. انواع دیگر این چای کاروان، چای امپریال و چای یونان بزرگ است. این چای با برگ های طلایی زیبا و طعم مناسب تند خود بسیار مناسب مصرف روزانه صبح و بعد از ظهر می باشد.

برگ چای
برگ چای

چای سیاه نیز دارای خواص ویژه ای است اما نوشیدن چای سیاه پر رنگ و غلیظ ممکن است برای عده ای باعث تحریک اعصاب و تپش قلب شود. همچنین نوشیدن چای پر رنگ برای خانم ها احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

چای سیاه
چای سیاه

توصیه می کنیم زمانی که برای تهیه چای به بازار مراجعه می کنید، علاوه بر چای سیاه، نسبت به خرید چای سفید نیز اقدام کنید چراکه این چای هم همچون چای اولانگ یا چای سبز دارای خواص درمانی بی نظیری می باشد.

منبع: http://www.jazab98.ir

 

 

مطلب پیشنهادی

غذاهای سالم

مردم کدام کشور سالم ترین تغذیه را دارند

تغذیه یکی از مهمترین نکات در زندگی روزمره می باشد و می توان گفت سلامتی …