خانه / گردشگری / آشنایی با فرودگاه بوشهر
آشنایی با فرودگاه بوشهر

آشنایی با فرودگاه بوشهر

کشور ایران دارای فرودگاه های بسیار زیادی می باشد که همیشه آماده برای خدمت رسانی به مسافران می باشد یکی از این فرودگاه ها که دارای کیفیت پرواز مناسبی می باشد فرودگاه بوشهر است. بوشهری شهری است با مرکز بندری همنام خود (یعنی بندر بوشهر) که در کناره خلیج همیشه تا ابد فارس واقع شده است. این استان جنوبی ایران با برخورداری از مساحت ۲۳۱۶۷ کیلومتر مربع، هفدهمین استان بزرگ ایران به حساب می آید! بوشهر در مختصات جغرافیایی ۲۷ درجه و ۱۴ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۶ دقیقه تا ۵۲ درجه و ۵۸ دقیقه طول شرقی واقع شده است! این استان از قسمت شمالی خود به یاسوج و اهواز، از قسمت شرقی خود به شیراز، از قسمت جنوب شرقی به بندرعباس و و از قسمت های غربی و جنوبی نیز به اندازه ۷۲۰ کیاومتر به خلیج فارس منتهی می شود. در ادامه در مطلب گردشگری در مورد آشنایی با فرودگاه بوشهر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با فرودگاه بوشهر

استان بوشهر به جهت قرار گرفتن در ساحل مهم خلیج فارس و همچنین به سبب وجود بندر و اسکله صادراتی و وارداتی خود و ایضا فعالیت در زمینه های مختلفی از جمله صنعت شکاری، نفت و گاز (پارس شمالی و جنوبی)، کشاورزی، نخل داری و هسته ای به عنوان یکی از اصلی ترین قطب های اقتصادی و راهبردی کشور معرفی شده است. اهمیت این استان تا حدی در چندین ساله گذشته بالا رفته است که به این استان جنوبی ایران، لقب پایتخت انرژی را اعطا نموده اند! از شاخص های مهم تاریخی و فرهنگی این استان در طول تاریخ نیز می توان به مبارزه و مقابله آنان با استبدادهای خارجی در یک قرن گذشته اشاره کرد.

 

تعداد فرودگاه های بوشهر در حیطه استانی درکل ۵ تا می باشد که فرودگاه بین المللی بوشهر، مهم ترین آن هاست. این فرودگاه از جمله فرودگاه های پر کاربرد و با اهمیت در دوران شاهنشاهی و پیش از انقلاب اسلامی ایران است. این فرودگاه قدیمی همانطور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، یکی از دو قطب فرودگاهی ایران در گذشته بوده است. فرودگاه بین المللی بوشهر، اولین پایانه هوایی این مرز و بوم بوده است که خود را آماده استقبال از هواپیماهای بریتیش ایرویز انگلیس و کی ال ام هلند نموده و به گواهی تاریخ، نخستین هواپیمایی که در این فرودگاه به زمین نشسته است، هواپیمایی از نوع یونکرز ساخت کشور آلمان بوده است! از اهمیت این فرودگاه همین بس که در سال ۱۳۰۳ هجری شمسی در راستای تشکیل نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران، اولین محموله هواپیمایی نظامی در بندر این استان تحویل و سپس از فرودگاه بین المللی بوشهر به اقصی نقاط ایران فرستاده شدند.

آشنایی با فرودگاه بوشهر

طبق آمار به دست آماده از میزان حمل و نقل مسافران توسط این پایانه مسافربری بین المللی جدا از کل فرودگاه های بوشهر، در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳ هزار پرواز و نشست هوایی در این فرودگاه به انجام رسیده است که نزدیک به ۴۴۸ هزار کیلوگرم بار و بیش از ۴٫۵ میلیون مسافر نیز از طریق آن جا به جا شده است. با تمام این ها حال و روز شرایط پروازی در فرودگاه بین المللی بوشهر خیلی مساعد نیست! چرا که ریزگردهای شناور در شرایط محیطی تاثیر گذاشته اند و سبب کم شدن دید خلبانان برای پرواز و نشست در این فرودگاه و همچنین لغو پروازهای متعددی در این فرودگاه شده اند؛ البته ناگفته نماند که با توجه به اهمیت استان بوشهر در زمینه های اقتصادی و راهبردی کشور، اقداماتی برای حل این مشکل نیز در نظر گرفته شده است که اگر خدا بخواهد و اتفاق غیر مترقبه ای رخ ندهد، به زودی شاهد به کارگیری مدرن ترین سامانه کمک ناوبری هواپیمایی در این فرودگاه معتبر، خواهیم بود.

مطلب پیشنهادی

فرهنگ و آثار تاریخی کشور تایلند

فرهنگ و آثار تاریخی کشور تایلند

کشور تایلند یکی از کشورهای بسیار زیبا و بسیار دیدنی است، در ده های اخیر …