خانه / مطالب و دانستنی ها / ایا میدانید / میدان چهار شیر در کدام شهر است
میدان چهار شیر در کدام واقع شده است

میدان چهار شیر در کدام شهر است

میدان چهار شیر در کدام شهر است

میدان چهار شیر در کدام واقع شده است

میدان چهار شیر در کدام واقع شده است

میدان چهار شیر در اهواز واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.میدان چهارشیر با چهار مجسمۀ سنگی از چهارشیر نشسته روبه چهار ورودی شهر (ورودی‌های قدیم اهواز) جزو آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است.

۴ مجسمه شیرسنگی در ورودی شهر اهواز دیده میشه که به عنوان نمادی از شهر اهواز بوده و هست . این میدان به میدان چهارشیر معروف بوده و حالا تغییر نام داده است . این مجسمه های سنگی ثبت ملی شده است.

میدان چهار شیر اهواز در خطر تخریب

سخنگو و دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به اجرای پروژه تقاطع غير همسطح در ميدان چهار شير اهواز( شهید بندر) كه قرار است در آينده اي نزديك به اجرا درآيد، اظهار کرد: از آنجايي كه اجراي پروژه تقاطع غير همسطح يك پروژه سنگين در شهر اهواز به حساب مي آيد و ميدان چهارشير ميداني است كه ثبت ملي شده است، لازم است اجراي اين پروژه مورد توجه خاص مسئولان قرار بگيرد.

وي افزود: ميدان چهارشير به عنوان يك اثر ثبت ملي شده داراي ارزش معنوي است. اين ميدان به دليل نشان دادن چهار جهت اصلي و نماد شهر اهواز براي اين شهر و مردم آن ارزش فراواني دارد. همچنين شير حيواني است كه خاستگاه آن در استان خوزستان بوده و آخرين شير ايراني هم در خوزستان ديده شده است؛ به همين دليل اين ميدان با نماد چهار شير موجود در آن توانسته در ليست آثار ملي به ثبت برسد.

دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان اظهار كرد: نگراني دوستداران ميراث فرهنگي اهواز از احتمال تخريب چهارشير با اجراي اين پروژه سبب شد تا جلسه اي با حضور مسئول امور حقوقي ميراث فرهنگي، معاونت ميراث فرهنگي، دوايي قائم مقام شهردار اهواز و سلحشور عضو شوراي شهر اهواز برگزار كنيم.

مطلب پیشنهادی

کاردستی فرفره | اموزش درست کردن فرفره برای کاردستی

کاردستی فرفره | اموزش درست کردن فرفره برای کاردستی

کاردستی فرفره | اموزش درست کردن فرفره برای کاردستی ساختن کاردستی فرفره