خانه / اخبار فناوری / اخبار خودرو / اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل
اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل

اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل

سال‌ها پیش خانواده‌هایی که قصد سفر جاده‌ای را داشتند، ساعت‌های ابتدای صبح را انتخاب می‌کردند یا در حالت پایه بودن تمام شیشه‌ها به‌حرکت دنباله می‌دادند. بالعكس خودروهای امروز، ۴۰ سال پیش اسلوب نیرنگ به‌صورت نمونه و غیراستاندارد در موتور وجود نداشت و سیستم‌های مدرن در طول سال‌ها پرسش عمارت یافته‌اند. وفور و كمی از نفوس نکته‌ی خاصی را در كاربرد از اسلوب دسیسه معقول یا کولر ماشین درنظر نمی‌گیرند و هروقت که احساس نیاز باشد، کولر روشن می‌شود. در ادامه در اخبار خودرو در مورد اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل بیشتر می گوییم.

اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل

متخصصان شرکت خودروسازی اسپانیایی سئات (SEAT) پس از بررسی‌های دقیق، ۵ عادت ناگاه در استفاده از نظام سامانه تهویه‌ی موتور را آشنایی کرده‌اند. بر اساس تبعات استیناف متخصصان این شرکت، استفاده‌ی زرنگ از اسلوب خدعه خودرو می‌تواند با کاهش تأثیرپذیری آن، افزودن دمای کابین را به‌دنبال داشته و حتی در زمان عکس‌العمل راننده و کم‌آبی بدن هم نقش داشته باشد.

سیستم تهویه و کولر

تفاوت دمایی ۱۰ درجه‌ی سلسیوس فضای خارجی خودرو  می‌تواند زمان عکس‌العمل مردم را تا ۲۰ درصد یا روبه رو حالتی که درصد الکل خون ۰.۵ درصد در دمای رفیع تر از ۳۵ درجه سلسیوس است، کاهش دهد. این روزها در اغلب کشورهای جهان، دمای هوا بسیار از ۳۰ درجه‌ی سلسیوس هم می‌رسد؛ رانندگانی که روزمره در جاده‌ها هستند یا مسافران جاده‌ای، هر دو در معرض خط کم‌آبی بدن قرار دارند. در چنین روزهای گرم تابستان، پس از پارک موتور دمای اندرونی آن به بیش از ۶۰ درجه‌ی سلسیوس هم خواهد رسید. شاید در این شرایط ازلی عمل هر فرد روشن کردن قاعده تدلیس باشد اما باید بدانیم که با این‌کار، هوای گرم فضای داخله را به‌گردش درمی‌آوریم.

سیستم کولر خودرو

قبل از روشن کردن اسلوب تهویه، به‌مدت یک لمحه درها و پنجره‌ها را باز کنید تا دمای کابین به‌صورت طبیعی کاهش یابد. در دستگاه تهویه، میزان سردی دما منظور ملاحظه شده نیست بلکه اكثر جهت چرخش هوا در کابین مهم است. جهت دریچه‌های هوای دستگاه تهویه باید به‌سمت بالا باشد نه به‌سمت صورت سرنشینان. در این شرایط، هوای در تمام کابین به‌گردش در می‌آید و تمام سرنشینان (جلو و عقب) سردی دما را عاطفه حس می‌کنند.

جهت دریچه‌های هوای کولر یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که باید اول بخاطر داشته باشیم. اگر سرنشینان ردیف عقب در خلال روشن بودن دستگاه تهویه از دمای بالا شکایت می‌کنند، حداقل کمی از مشکل به‌جهت تنظیم‌شده‌ی دریچه‎ها بی پایه است. در بقیه به ۵ لغزش رایج در اثنا استعمال از نظام سامانه تهویه‌ی خودرو رمز می‌کنیم.

اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل

استفاده نکردن از حالت خودکار سیستم تهویه

تقریباً در جهاز تهویه‌ی اغلب خودروها، دکمه‌ی حالت خودکار با نوشته‌ی «AUTO» تمهید شده است. موعظه می‌شود برای بهره‌مندی از کابین خنک و درعین‌حال آزادی از بخار شیشه‌ها، حالت خودکار سیستم آمیختگی را فعال کنید. در تمام خودروها این حالت برای ترتیب بهترین برگ طراحی شده است تا سرنشینان و شوفر بدون فراغبالی از سفر و سواری لذت ببرند. معمولاً مصرف از یک حالت قاعده حیله و چرخش یک جهتی، بخار شیشه‌ها و کاهش دید را به‌دنبال دارد.

جهت دریچه‌های هوا

تنظیم جهت دریچه‌های هوا به‌خصوص در خلال رانندگی به سمت خود هوای خنک لذت‌بخشی را به‌همراه دارد ولی با این‌کار از گردش هوای خنک در فضای درونی و بیرونی خودرو جلوگیری می‌شود. تاپ :صفت عالی حالت برای کاهش دمای کابین و استفاده‌ی تمام سرنشینان از کولر خودرو، نظام جهت دریچه‌های هوا به‌سمت بالا است. در این حالت گردش هوای خنک به‌طور کامل در کابین اجرا می‌پذیرد.

روشن کردن کولر به‌محض ایستادن پشت فرمان

یکی از بزرگ‌ترین و رایج‌ترین ذنوب در استفاده از سیستم تهویه، روشن کردن آن به‌محض ورود به موتور است. در این روزها با پارک موتور به‌فاصله‌ی چند دقیقه، دمای کابین بالا می‌رود و هر فردی پس از نشستن در این خودرو، در مقدماتی مبادرت به‌دنبال دکمه‌ی روشن کردن کولر می‌رود. باید توجه کرد که در این شرایط، کارایی جهاز تلبیس به‌شدت پی می‌آید و درحقیقت هوای گرمی که در خلال پارک موتور در کابین حبس شده بود، حالا با روشن شدن کولر در فضای اندرونی گردش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید درها و پنجره‌ها را یک یا دو دقیقه باز کرد تا هوای کابین مبادله شود و سپس از نظام سامانه آمیختگی استعمال کرد. اگر این‌کار اجرا نشود، سرنشینان با کم‌آبی بدن و اثرات دیگری ماننده علل مصرف الکل مقابل خواهند شد.

رسیدگی نکردن منظم تهویه

مانند روغن موتور، تایرها و روغن ترمز، اجزای سیستم مكر هم ندار جستجو منظم هستند. وصیت شده است که پس از ۱۶ هزار تا ۲۴ هزار کیلومتر کارکرد، فیلترهای کابین تبادل شوند؛ مبادله نکردن فیلترها کارایی نظام سامانه تلبیس را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اصول استفاده صحیح از سیستم تهویه اتومبیل

با اینکه دما در فصل تموز گرم است، اما گاهی دوران صبح‌های این فصل دمای خنک‌تر و قابل تحمل‌تری دارد. معمولاً در این تجهیزات فقیر به‌روشن کردن جهاز آمیختگی احساس نمی‌شود اما بهتر است که درصورت پیش‌بینی یک روز گرم، کولر در حالت خودکار فعال شود. شاید عنفوان صبح هوا مطبوع‌تر باشد اما به‌سرعت رخت دگرگونی می‌کند و بخار شیشه‌ها در کابین جلوه گر می‌شود.

مطلب پیشنهادی

نحوه ی جلوگیری از هک شدن سیستم خودرو

نحوه ی جلوگیری از هک شدن سیستم خودرو

خودروها هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند و نقش رایانه در آن‌ها پررنگ‌تر. چه جور از هک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.