خانه / مطالب و دانستنی ها / ایا میدانید / جاده دیلمان در کدام شهر است | جاده دیلمان کجاست
جاده دیلمان در کدام شهر است

جاده دیلمان در کدام شهر است | جاده دیلمان کجاست

جاده دیلمان در کدام شهر است

جاده دیلمان در کدام شهری واقع شده

جاده دیلمان در شهرستان سیاهکل استان گیلان که در شمال ایران واقع شده‌است. این منطقه تا قرن پنجم هجری دیلم نامیده می‌شد و از قرن پنجم در متون نام دیلمان دیده می‌شود و اگر پیش تر از این نام استفاده شده بیانگر جمع اهل دیلم بوده‌است.

سیاهکل کجاست

این منطقه در فاصله ۸۵ کیلومتری از رشت و ۳۶ کیلومتری سیاهکل با سطح بندی استانی به مساحت تقریبی ۵۰ هکتار در حوزه کوهپایه ای – کوهستانی با جاذبه جنگل و بیشه دارای جاذبه فرهنگی و تاریخی جزء مناطق مصوب گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان می باشد.
در کنار روستایی به همین نام در ارتفاع ۱۳۸۶ متراز سطح دریا قرار دارد . روستای ییلاقی کوچک و کوهستانی است . این محل در زمان بازدید دارای کبابی و قصابی و مغازه خواربارفروشی بود. تأسیسات دیگری نداشت. اما توقفگاه مسافران و رهگذران است.
معنای دیلم
«دیل» به معنای میان و درون که همان دل باشد و «لم» به معنای بیشه و جنگل است؛ بنابراین کلمه دیلم به روی هم به معنی دل جنگل یا بیشه را دارد. (البته لم به معنای بوتهٔ تمشک نیز هست)

جاده دیلمان در کدام شهر واقع شده

عکس جاده دیلمان

دیلمان امروز
بسیاری از مردم دیلمان و اشکورات به علت تشابهات فرهنگی و نزدیک شدن به جاده دسترسی قزوین موافق رفت‌وآمد از خورگام می‌باشند. چون جاده اسپیلی به سیاهکل سخت‌گذر می‌باشد هم اکنون جاده دیلمان بره سر سنگرود در دست مطالعه می‌باشد. لازم است ذکر شود این جاده اختلاف ارتفاع پیموده شده در مسیر جلگه‌ای را نیز نخواهد داشت.

ساخت کارخانه سیمان گیلان سبز در منطقه کلارود پیرکوه این نیاز را دوچندان می‌کند. انتقال تجهیزات سنگین کارخانه سیمان از راه سیاهکل غیرممکن می‌باشد. این امر می‌تواند به تشکیل یک فرمانداری به مرکزیت دیلمان یا بره سر با ترکیب خورگام، دیلمان، اشکور و عمارلو شود. کارخانه‌های سیمان جز آلوده کننده‌ترین صنایع برای طبیعت می‌باشند، لذا با شروع به کار این کارخانه متأسفانه شاهد روزهای تلخی برای ییلاقات و کوهستانهای دیلمان خواهیم بود.

مطلب پیشنهادی

مانتو امسال چی مده سال 1396

مانتو امسال چی مده ۹۶ | مدل مانتو جدید برای عید امسال

 مانتو امسال چی مده برای عید امسال مانتو امسال چی مده ۹۶