خانه / اخبار فناوری / اخبار خودرو / فناوری های که خودروسازی را متحول کرد
فناوری های که خودروسازی را متحول کرد

فناوری های که خودروسازی را متحول کرد

برخلاف صنعت خودروسازی کشورمان، باتوجه به آلات رقابتی فناناپذیر تیمچه دنیوی كلی و ارتباطات نزدیک بسیار کشورهای جهان، آینده‌ی صنعت خودروسازی تا ۲۰ بعد چیزی جز ارتقا اغلب نخواهد بود.در ادامه‌ی این مقال به آشنا كردن ۱۰ فناوری و نظام سامانه جدید که در طول تاریخ، نقش مهمی در ترفیع صنعت خودروسازی داشته‌اند، می‌پردازیم. در اخبار خودرو در مورد فناوری های که خودروسازی را متحول کرد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

فناوری های که خودروسازی را متحول کرد

کمربند ایمنی

بدون شک، با اخترع کمربند خاطرجمعی رانندگی به سطح جدیدی وارد شد و این فناوری جان غزارت از انسان‌ها را نجات داد. برای دقت بدوی کمربندهای ایمنی، باید به هواپیما‌های اوان قرن بیستم رجعت کنیم. اما کمربندهای سه نقطه‌ای خودروها مقدماتی بار توسط مهندسان شرکت خودروساز سوئدی ولوو به‌کار برده شد. مدل آمازون ولوو در سال ۱۹۵۸ داعی ابتدایی کمربندهای سه نقطه‌ای صنعت خودروسازی بود.

کیسه هوا

در نگاه اول، ایده‌ی اصلی کیسه‌های هوا (ایربگ) آنقدر تروریست به‌نظر نمی‌رسد؛ کیسه‌هایی که در وقوع اجماع تراضی ظرف چند میلی‌ثاینه پر شده تا از تلاقی شدید و خمناك و راست سرنشینان با اجزای یكسان ماشین و بدنه نهی و امر کنند. طرح اولیه‌ی کیسه هوا که عملکرد کاربردی چندانی نداشت، اولین بار در مدل سال ۱۹۷۳ تورونادو (Toronado) پاس شرکت آمریکایی اولدزموبیل (Oldsmobile) مصرف شد. کیسه‌ هوا به‌عنوان آپشن با قیمت ۲۵۰ دلار در دسترس بود که به‌دلیل طرح ریزی نامناسب، عملکرد مطلوبی نداشت.

فناوری های که خودروسازی را متحول کرد

کیسه‌ی هوا، ناجی یا قاتل؟

اولین کیسه‌های هوای مدرن و ایمن سال ۱۹۸۱ در سدان لوکس مرسدس‌بنز S کلاس وجود داشت. پس از نوپردازی و اقتباس مرسدس، طرح کیسه هوا بركشی قابل توجهی کرد. سال ۱۹۹۴ ولوو در مدل ۸۵۰ کیسه‌های هوا و پرده‌‌ای جانبی را رونمایی کرد و دو سال بعد، کیسه‌های هوای ویژه و عام زانو به محصولات این شرکت سوئدی رسید. شرکت آمریکایی فورد در سال ۲۰۰۹ ازلی کمربند ایمان مجهز به کیسه هوا را در مدل فیوژن به‌کار برد. متخصصان ولوو مجدد در سال ۲۰۱۱ و عرضه مدل V40 طرح جدیدی مصرف کردند. ولوو V40 از کیسه‌های هوا اندرونی ظاهری و باطنی بیگانه برای ایمنی عابرین پیاده در تصادفات بهره می‌برد.

سیستم کنترل ترمز الکترونیکی

سیستم کنترل لجاجت استوارسازی الکترونیکی (ESP) پس از کمربند ایمنی، مهم‌ترین ناجی انسان‌ها است. جالب این است که ایده‌ی اولین این سیستم کاملاً تصادفی به ذهن موجد آن خطور کرده است. سال ۱۹۸۹، فرانک ورنر مون مهندس شرکت مرسدس‌بنز در حال رانندگی با E کلاس (کد W124) و حرکت به سمت پیست آزمایشی شرکت در سوئد بود که کنترل اتومبیل را از دست داد و از جاده زباله شد. هنگامی که مسئلت التصاق نیروی کمکی بود، ایده‌ی استفاده از سنسورهای ABS برای سركشی سرعت هر چرخ و ترمزگیری بی ذكاوت و خلاص جهت جلوگیری از كژی اعتساف اتومبیل به ذهن او وارد شد.

خوشبختانه درجه ها مرسدس‌بنز کاملاً ایده‌ی این مهراز را درک کردند و مجوز ساخت آن داده شد. مون پس از ائتلاف مدیران ارشد شرکت، شروع به طراحی یک پاسخ برای محسابه‌ی ترمزگیری هر چرخ جهت دایم کردن حرکت موتور کرد. در طرح اولیه‌ی این بنا بااستعداد، سنسورهای ABS بسیار و قطعه‌ای شامل یک ژیروسکوپ به سواری تزاید شد. این ژیروسکوپ از یک هلیکوپتر رادیو کنترلی برداشته شده بود و توانمندی اندازه‌گیری چرخش اتومبیل در محور عمودی را داشت.

فناوری های که خودروسازی را متحول کرد

پس از آزمایش‌های متراكم چند طرح، پسین در سال ۱۹۹۲ مرسدس‌بنز با همکاری شرکت بوش اسلوب ESP را برای استعمال در محصولات خود آشنا كردن کرد. مدل CL600 مرسدس‌بنز مقدماتی خودروی مجهز به ESP بود؛ این جهاز به‌قدری در صنعت خودروسازی مهم است که از سال ۲۰۱۱ اتحادیه‌ی اروپا خرید و فروش خودروهای فاقد اسلوب کنترل پافشاری در غرب را ناشایست برملا کرده است.

سیستم ترمز خودکار

اولین سیستم‌های ترمز قهراً و اختیاری خودکار در جاده‌های شهری، حدود یک دهه پیش در محصولات ولوو استفاده شدند. سیستم‌های مصرف شده در آن دوران برای شناخت بازدارنده ها ذایع به تلسكوپ لیزری فروسرخ مجهر بودند تا در سرعت‌های کمتر از ۳۰ کیلومتر بر ساعت، سواری به‌صورت خودکار ترمزگیری کند. پس از خودروهای ولوو، طرح ترمز جبراً خودکار صعود و تنزل اضافی کرده است و امروز در مدل‌هایی چون مرسدس‌بنز E و S کلاس تا سرعت‌ ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ترمزگیری خودکار ارتكاب می‌شود. با مصرف از دوربین‌های استریوسکوپ و سرعت معارفه و عابرهای پیاده نیز در برگ گوناگون امکان پذیر است.

مطلب پیشنهادی

عکس کوییک محصول جدید سایپا

عکس کوییک محصول جدید سایپا ۹۶ + قیمت و مشخصات فنی

عکس کوییک محصول جدید سایپا ۹۶ + قیمت و مشخصات فنی عکس کوییک محصول جدید …