خانه / اخبار فناوری / اخبار خودرو / کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا
کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا

کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا

امروز در بیشتر کشورهای جهان (حداقل کشورهای توسعه‌یافته)، تقاضای راسته موتور به‌صورتی است که مدل‌های سدان و کوپه ساحت را ترک می‌کنند تا شاسی‌بلند‌ها و کراس‌اور‌ها، وارد شوند. با شعار فضای جادارتر کابین و بسته عقب، اسلوب تمام چرخ محرک (AWD) برای چسبندگی بهتر در جاده‌های لغزنده و اوج بسیار برای دید بهتر راننده، ناموری و بی نشانی این کلاس رو به افزودن است. در ادامه در مطلب اخبار خودرو در مورد کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا بیشتر صحبت می کنیم.

کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا

در حالی‌که شاسی‌بلندها و کراس‌اورها، به‌خصوص مدل‌های پرفروش کلاس کامپکت و ساب‌کامپکت (کوچک و شهری) در برابری با شاسی‌بلندها و وانت‌های سنتی باستانی (شاسی مستقل) مصرف سوخت کمتری دارند، اما هنوز هم از این نظر در مواجه نزد مدل‌های سواری سدان با سایز مشابه، برگ برنده‌ای ندارند. دلیل این امر، ضعف در طرح ریزی آیرودینامیک و وزن بیشتر؛ به‌خصوص در مدل‌های مجهز به سیستم تمام چرخ محرک است.

مزدا

مصرف سوخت یکی از مهم‌ترین عوامل در گزینش خرید اتومبیل است. باتوجه به‌اینکه قیمت سوخت جهانی، روند صعودی داشته است، رانندگی یومیه با خودروهای پرمصرف تفسیر كردن تعبیر اقتصادی ندارد. برای مثال، کراس‌اور شهری نیسان کیکس (Kicks) در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه، به‌ترتیب ۷.۱ و ۶.۷ لیتر تقطیرشده نفت مصرف می‌کند؛ اما مدل سایز میانگین دوج جورنی (با تلفظ صحیح انگلیسی داج) با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر، ۱۲.۳ و ۹.۴ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه می‌سوزاند. در زمان مالکیت ۵ سال، کراس‌اور دوج به‌طور میانگین، همه ساله ۳۷۵۰ دلار اغلب از نیسان کیکس، مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه دارد.

در این مطلب به‌دنبال طبقه‌بندی کم‌مصرف‎ترین شاسی‌بلندها و کراس‌اورهای بنزینی سال ۲۰۱۸ هستیم که حكماً مدل‌های فرانسوی به‌دلیل عدم عرضه در رسته آمریکا، درنظر متاثر نشده‌اند. برای مثال لازم به‌ذکر است، نسخه‌ای از پژو ۲۰۰۸ با مصرف بزرگراهی ۳.۵ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر فروخته می‌شود. از سو.یی دیگر، مدل‌های هیبرید و تمام برقی باوجود مصرف کمتر، معمولاً قیمت پایه‌ی بیشتری دارند و در تمام کشورهای جهان هم احترام مالیاتی دولتی به آن‌ها داده نمی‌شود. در دوام ۱۰ شاسی‌بلند و کراس‌اور بنزینی کم‌مصرف سال ۲۰۱۸ شناساندن شده‌ است.

کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا

تویوتا C-HR

محصول جدید تویوتا در کلاس پرتقاضای کراس‌اورهای ساب‌ کامپکت با ظاهر جذاب، سواری اسپرت، کیفیت ساخت بالا و قیمت نسبتاً كم ارزش یکی از کم‌مصرف‌ترین‌های ۲۰۱۸ است. C-HR از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری، ۱۴۴ اسب بخار قدرت می‌گیرد و بااستفاده از گیربکس CVT چرخ‌های محور جلو را به‌گردش در می‌آورد. تویوتا C-HR که آپشن دستگاه تمام چرخ محرک برای آن در قدرت نیست، در رسته آمریکا هر سال به‌طور متوسط با کارکرد ۲۴ هزار کیلومتر، حدود ۱۵۰۰ دلار بنزین مصرف می‌کند.

سوبارو کراس ترک

کراس‌اور ساب کامپکت سوبارو کراس‌ترک (Crosstrek) که در مدل ۲۰۱۸ به‌روز رسانی شد، یکی از کامل‌ترین و بلوز بی آستین کراس‌اورهای جهان است. این مره سوبارو که به پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری با قدرت ۱۵۲ اسب بخار و گیربکس CVT مجهز است، به‌صورت میزان از قاعده تمام چرخ محور مشهور این برند ژاپنی استفاده می‌کند. البته تیپ گیربکس دستی کراس‌ترک در شهر و بزرگراه بین ۸ تا ۱۰ لیتر سوخت و گازوئیل نیاز دارد. بر اساس قیمت گزاری کارشناسان، برای طی کردن ۲۴ هزار کیلومتر درازا با سوبارو کراس‌ترک باید معدل ۱۵۰۰ دلار خرج سوخت کرد.

کم مصرف‌ترین شاسی بلندهای دنیا

بیوک آنکور

بیوک آنکور (Encore) در کلاس کراس‌اور ساب کامپکت لوکس، یکی از خوش‌ساخت‌ترین محصولات آمریکا و در تیمچه بوده که کابین آن فوق‌العاده کم صدا است. آنکور با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری توربوشارژ ۱۳۸ اسب بخار قدرت دارد که در کنار گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک اساساً شتاب ازلی بالایی اولاد نداده است. مدل تمام چرخ محرک بیوک آنکور در شهر و آزادراه ۷.۵ تا ۹ لیتر تقطیرشده نفت در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند. آنکور میزان هر سال به‌طور متوسط ۱۴۵۹ دلار هزینه‌ی سوخت طلب می‌کند.

هیوندای کُنا

کنا (Kona) کراس‌اور ساب کامپکت هیوندای است که با طراحی جوان‌پسند به بازار عرضه می‌شود. این مدل کره‌ای در دو تیپ لیمیتد و آلتیمت با قیمت‌های پایه ۲۴ هزار و ۷۰۰ دلار و ۲۷ هزار و ۴۰۰ دلار، پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربوشارژ و قدرت ۱۷۵ اسب بخار مصرف کمی دارد. کنا SE به‌عنوان ارزان‌ترین تیپ این مدل (قیمت پایه ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار) با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری و ۱۴۷ اسب بخار قدرت عرضه می‌شود که مصرف سوخت آن در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه، ۸.۷ و ۷.۱ لیتر است. افزون بر این دو تیپ لیمیتد و آلتمیت با سیستم تمام چرخ محرک ۸ تا ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و اتوبان بنزین می‌سوزانند. هر سال باید متوسط ۱۴۵۰ دلار خرج بنزین هیوندای کنا کرد.

مطلب پیشنهادی

عکس کوییک محصول جدید سایپا

عکس کوییک محصول جدید سایپا ۹۶ + قیمت و مشخصات فنی

عکس کوییک محصول جدید سایپا ۹۶ + قیمت و مشخصات فنی عکس کوییک محصول جدید …