خانه / خبرهای جذاب و دست اول / امروز چه مناسبتی دارد / روز زن ۱۳۹۶, تاریخ روز زن در سال ۹۶, روز زن کی هست
روز زن 1396, تاریخ روز زن در سال 96, روز زن کی هست

روز زن ۱۳۹۶, تاریخ روز زن در سال ۹۶, روز زن کی هست

روز زن ۱۳۹۶ کی هست

روز زن 1396, تاریخ روز زن در سال 96, روز زن کی هست
تاریخ روز زن در سال ۹۶

روز زن در کشورها و مناطق مختلف جهان تاریخ متفاوت دارد ولی عامل مشترک در بین همه بزرگداشت، قدردانی، عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است دراین بخش از سایت جذاب ۹۸ تاریخ روز زن ۱۳۹۶ بررسی شده است

تاریخ روز زن در سال ۹۶

در سال ۱۳۹۶ تاریخ روز زن و روز مادر روز ۱۷اسفند ۹۶ است مصادف با روز ولادت حضرت فاطمه زهرا در ۲۰ جمادی‌الثانی به عنوان روز زن و روز مادر گرامی داشته می‌شود.در ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ روز مادر بر پایه گاهشمار ایرانی ۲۵ آذر به مناسبت روز تولد مادر شاه که منجر بوجود روز تشکیل بنیاد مادر و کودک شده بود.

در میان بنیانگذاران روز مادر در جهان از سه زن می توان نام برد:

آنا جارویس (مادر)، آنا جارویس (دختر) و جولیا وارد هئو،
● آنا جارویس Anna Jarvis (1832 تا ۱۹۰۵) مصروف امور منزل بود . او در امور اجتماعی بخصوص گسترش خدمات صحی به منظور نجات کودکان از مرگ و میر، یک زن، بسیار فعال بود.آنا جارویس ۱۱ فرزند به دنیا آورد که ۴ تن آنها زنده ماندند. وی برای پیشرفت وضعیت اجتماعی زنان و کودکان فعالیت‌های خویش را آغاز کرد. او در سال ۱۸۵۸ م. “روز کار مادر” را بنیان، گذاشت و زنان را بسیج کرد تا با افزایش آگاهی خویش در مورد صحت، و با کار جمعی برای نجات زندگی کودکان جامعه و محافظت آنها از بیماری‌ها تلاش کنند.

آنا جارویس در ایجاد فضای دوستی بین طرفین جنگ داخلی امریکا تا پایان جنگ فعال بود. تلاش میکرد با تحکیم دوستی بین مادران، دوستی بین سربازان دو طرف، آشتی ملی را تقویت کند.جولیا وارد هئو Julia Ward Howe (1819 تا ۱۹۱۰)، شاعر و مبارز صلحدوست، زنی که از جنگ های داخلی امریکا و جنگ آلمان و فرانسه شدیداً متاثر شد و به ادامه کار و مبارزه آنا جارویس در سال ۱۸۷۲ روز خاصی را برای مادران و برای صلح بیناد نهاد.

مطلب پیشنهادی

روز پدر 96,تاریخ روز پدر 1396 چه روزیه,روز پدر کی هست

روز پدر ۹۶ | تاریخ روز پدر ۱۳۹۶ چه روزیه | روز پدر کی هست

روز پدر ۹۶ , تاریخ روز پدر  ۱۳۹۶ چه روزیه , روز پدر کی هست روز پدر …